Urzędnicy przypominają mieszkańcom, którzy korzystają z Karty Krakowskiej, a nie są zameldowani w Krakowie, o konieczności corocznego przedłużania statusu karty. Urząd apeluje szczególnie do tych użytkowników Karty Krakowskiej, którzy wyrabiali ją w którymś z letnich miesięcy, bo w czasie wakacji łatwo zapomnieć o dopełnieniu takich formalności.
Reklama
Mieszkańcom, którzy są zameldowani w Krakowie, status karty przedłuża się automatycznie. Mieszkańcy nie zameldowani mogą z niej korzystać, jeżeli płacą podatki w Krakowie, czyli rozliczają PIT w jednym z krakowskich Urzędów Skarbowych, muszą jednak pamiętać, żeby raz w roku przedłużyć status karty.
Karta Krakowska to program lojalnościowy, który umożliwia mieszkańcom korzystanie z ulg i zniżek, np. na bilety na przejazdy komunikacją miejską, wstęp do miejskich instytucji czy usługi oferowane przez partnerów karty.
Wniosek o przedłużenie ważności statusu Karty Krakowskiej trzeba złożyć nie wcześniej niż na miesiąc przed upływem terminu jej ważności. Urzędnicy zapewniają, że to prosta formalność, której można dokonać online lub stacjonarnie. Przez internet można to zrobić, jak informuje urząd, w dwóch krokach - pierwszy z nich to złożenie wniosku na stronie internetowej: kk.krakow.pl po zalogowaniu na konto użytkownika, a drugi - wysłanie potwierdzenia rozliczenia za poprzedni rok kalendarzowy podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Krakowie, zawierający wskazanie Krakowa jako miejsca zamieszkania osoby wnioskującej, na adres e - mail: okazpit@kk.krakow.pl
Potwierdzenie rozliczenia zeszłorocznego podatku można przysłać w wybranej formie. Może to być: pierwsza strona PIT - u, opatrzona prezentatą czyli pieczątką wpływu Urzędu Skarbowego lub pierwsza strona PIT - u z potwierdzeniem jego złożenia (w przypadku PIT 40A nie ma tego wymogu); pierwsza strona PIT-u wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO) lub stosowne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.
Reklama
Wnioski, zarówno o przedłużenie ważności Karty Krakowskiej na kolejny rok, jak również o pierwszorazowe jej wydanie, przyjmowane są również stacjonarnie. Można je składać w kilku punktach w mieście:
Punkt Obsługi Mieszkańców UMK, ul. Stachowicza 18: poniedziałek–piątek, w godz. 7.40–18.00
Punkt Obsługi Mieszkańców UMK, os. Zgody 2: poniedziałek–piątek, w godz. 7.40–15.30
Punkt Obsługi Pasażerów, ul. Podwale 3/5: poniedziałek–piątek, w godz. 11.00–18.00
Punkt Obsługi Pasażerów, ul. Wielopole 1 (wejście od ul. Starowiślnej): poniedziałek–piątek, w godz. 8.00–16.00
Punkt Obsługi Pasażerów, os. Centrum D, blok 7: poniedziałek–piątek, w godz. 11.00–18.00
Punkt Obsługi Pasażerów, ul. Pawia 5a – hol dworca kolejowego Kraków Główny PKP, obok sklepu Biedronka (przy Punkcie Obsługi Klientów Małopolskiej Kolei Aglomeracyjnej) - możliwość dojścia od strony Galerii Krakowskiej oraz od strony Małopolskiego Dworca Autobusowego (MDA): poniedziałek–piątek 9.00–17.00
Urzędnicy przypominają również, że przy składaniu wniosku w punkcie stacjonarnym należy okazać do wglądu dokument potwierdzający rozliczanie podatku w Krakowie.