Scorpio House to opracowany przez krakowskich architektów z BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. "Unikalność naszego rozwiązania polega na tym, że zmieniliśmy definicje schronu, jako inwestycji realizowanej jedynie na czas zagrożenia" - mówią projektanci.
Reklama
Dla krakowskich architektów schron atomowy to dobro luksusowe, które ma cieszyć na co dzień, podobnie jak sportowy samochód albo rodzinny jacht. "Tak jak utylitarny statek służący do transportu, z czasem wyodrębnił oddzielną kategorię produktu luksusowego - jacht, tak utylitarny bunkier nuklearny wynosimy na poziom przestrzeni luksusowej, w której realizujemy swoje pasje i marzenia" - zachwalają architekci.
Scorpio House to modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można skonfigurować w BXB studio niczym nowy model zakupionego w salonie samochodu. To przestrzeń
o odporności nuklearnej, biologicznej i chemicznej, która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny.
Skąd nazwa? "Skorpion to największe stworzenie na naszej planecie, które jest w stanie przeżyć atak nuklearny" - tłumaczą autorzy. Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400m2 zaczęły się w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Scorpio House to projekt nad którym pracował cały zespół BXB studio, zarówno dział techniczny, dział kreatywny, dział projektowania wnętrz i dział menadżersko-administracyjny.
Warto tutaj wspomnieć, że istnieją kraje, które są w stanie zabezpieczyć przestrzeń w schronach dla wszystkich swoich obywateli. To Szwajcaria czy Finlandia. Szwecja dysponuje takimi obiektami dla 70% społeczeństwa, Norwegia dla 50% a niekorzystnie geopolitycznie położona Polska jedynie dla 3,8%.
Aktualnie trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę tej sytuacji w naszym kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego.