W niedzielę wybory samorządowe. Lokale wyborcze są otwarte od godziny 7 do 21. W Krakowie dostaniemy 3 karty do głosowania - na prezydenta Krakowa, na radnych rady miejskiej i na radnych małopolskiego sejmiku. Trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości - może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, paszport lub dowód osobisty z aplikacji mObywatel.
Reklama:
Żeby w wyborach samorządowych w Krakowie oddać ważny głos, trzeba na stałe mieszkać na terenie miasta. Magistrat przypomina, że w spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe.
W Krakowie są 576 844 takie osoby. 180 osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, a do 29 marca komisja odnotowała 191 wniosków o sporządzenie aktów pełnomocnictwa. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy, możemy to sprawdzić w wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych, przygotowanej przez Państwową Komisję Wyborczą, tutaj: https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/obwodowe/wyszukiwarka
Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument, którym potwierdzimy naszą tozsamość, czyli dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację studencką lub paszport. Może to też być dowód osobisty z aplikacji mObywatel. W lokalu wyborczym dostaniemy trzy karty do głosowania. Będą to: karta wielkości A4 do głosowania na prezydenta Krakowa, z ułożonymi alfabetycznie nazwiskami; duża płachta papieru z listą komitetów wyborczych, wystawiających listy kandydatów do Rady Miasta Krakowa i trzecia - lista kandydatów na radnych małopolskiego Sejmiku.
Co ważne, na karcie z nazwiskami kandydatów w wyborach na prezydenta Krakowa, zobaczymy dwa nazwiska kandydatów, którzy wycofali się z wyborów już po tym, jak listy wyborcze zostały wydrukowane. To Jerzy Muzyk i Stanisław Mazur.
Justyna Habrajska, zastępczyni przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, przypomina, że komisja podjęła uchwały o skreśleniu ich nazwisk z listy kandydatów, a informacje o tym zostaną przekazane głosującym na kilka sposobów. W każdym lokalu do głosowania wywieszone zostanie obwieszczenie przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej o skreśleniu tych kandydatów, a przy każdym stanowisku do głosowania pojawi się informacja na ten temat oraz przypomnienie, że oddanie głosu na któregoś z nich spowoduje, że głos będzie nieważny.
O tym, że dwaj kandydaci wycofali się z wyborów i że oddany na nich głos będzie nieważny, głosującym będą przypominać także członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy dostaną SMS - y z tą informacją i prośbą o poinformowanie wyborców. Natomiast będzie można głosować na radnych, którzy są kandydatami z list wyborczych tych dwóch kandydatów, którzy zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko prezydenta miasta. Te głosy będą ważne.
Reklama
Miasto przypomina również, że na pomoc mogą liczyć wyborcy z niepełnosprawnościami, którym przysługuje prawo do zmiany miejsca głosowania, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla jego adresu zameldowania nie jest dostosowany do ich potrzeb. Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia.
Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny.
Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.
Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda mu na jego prośbę nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić nakładkę komisji obwodowej.
Kraków jest podzielony na 7 okręgów wyborczych do Rady Miasta Krakowa. Głosowanie odbędzie się w 454 komisjach wyborczych, w tym w 411 stałych obwodach głosowania i w 43 obwodach odrębnych czyli szpitalach, dps-ach i zakładach karnych. W skład komisji powołano 4182 osoby.