W kraju jest już 238 przypadków zarażenia koronawirusem, pięć osób zmarło. W Krakowie wirusa wykryto u dwóch chorych, trzy kolejne w Małopolsce. Pierwszy pacjent przebywa w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie, jest w stanie ciężkim, lekarze utrzymują go w stanie śpiączki farmakologicznej.
Reklama
Jak ustaliła Gazeta Wyborcza druga zarażana osoba w Krakowie to kobieta, któr niedawno wróciła z Austrii. Została przetransportowana do Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, tam lekarze ocenią, czy bedzie mogła kontynuować kwarantannę, czy powinna zostać w szpitalu. Kobieta przyleciała do Krakowa samolotem, trwa lokalizowanie osób, z którymi miała kontakt.
Z kolei chory mężczyzna, który przebywa na oddziale intensywnej terapii nie może swobodnie oddychać. Jest w śpiączce, pod respiratorem. Jego stan lekarze określają jako stabilny. W sumie w Malopolsce pod kątem zarażenia koronawirusem od kilku dni hospitalizowane są 33 osoby, 325 osób objętych jest kwarantanną, a 342 nadzorem epidemiologicznym.
Sanepid uruchamia dodatkowy numer telefonu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie uruchomiła dodatkowy numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje dot. koronawirusa:
12 254 94 34.
Pozostałe numery informacyjne są dostępne tutaj.
Dramatyczny apel
Lekarze alarmują: "Pracujemy 24 godziny na dobę, brakuje testów, brakuje masek, kombinezonów, brakuje rąk do pracy. Możemy narzekać, toczyć pianę, szukać winnych, ale w ten sposób nie opanujemy epidemii. Walczymy, ale bez Was nie damy rady." - pełny tekst apelu Lidii Stopyry ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Żeromskiego przeczytacie tutaj.
Szpitale odwołują zabiegi planowe, brakuje sprzętu
Szpital Uniwersytecki odwołał planowe przyjęcia do szpitala i zabiegi, ponieważ kończą się zapasy fartuchów, maseczek i rękawiczek jednorazowych. Decyzja nie dotyczy pacjentów onkologicznych i nagłych przypadków. Brakuje również pielęgniarek i lekarzy. Na apel szpitala odpowiedzieli studenci.
W poniedziałek szpital wznowił przyjęcia w poradniach. Nadal do odwołania wstrzymane są przyjęcia planowe na oddziały zabiegowe i zachowawcze. Pacjenci są zapisani, ale o przyjęciu w poradni każdorazowo decyduje lekarz. Bieżące informacje można uzyskać, dzwoniąc do rejestracji centralnej - 12 400 34 37 (końcówka: od 37 do 42)
Planowe zabiegi odwołał również szpital Nartutowicza oraz szpital im Żeromskiego, w którym przebywa chory na koronawirusa pacjent. Tu sytuacja jeśli chodzi chodzi o sprzęt jest wyjątkowo trudna. Więcej na ten temat tutaj.
W związku z tymi kłopotami dziewięć szpitali w Małopolsce otrzymało 7,5 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na zakup brakującego sprzętu. Krakowskie aktywistki organizuja akcję szycia maseczek.
W szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie wprowadzono terapię na odległość. Szczegóły tutaj.
Lista szpitali w Małopolsce przyjmujących pacjentów z podejrzeniem o koronawirusa:
Kraków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2
Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66
Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej, ul. Prądnicka 80
Dąbrowa Tarnowska, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1
Miechów, Szpital Św. Anny, ul. Szpitalna 3
Myślenice, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Mikołaja Kopernika 13
Olkusz, Nowy Szpital w Olkuszu Sp. Z o.o., ul. 1000-Lecia 13
Proszowice, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, ul. Kopernika 13
Tarnów, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, ul. Szpitalna 13
Wielogłowy, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, ul. Dąbrowa 1
Od poniedziałku parkowanie w centrum miasta bezpłatne
Do końca marca wszystkie parkomaty w Krakowie będą wyłączone, nie będą przeprowadzana kontrole w strefie płatnego parkowania.
Urzędy i instytucje zamkniętę
Od poniedziałku, 16 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa zostają zamknięte dla petentów. Kontaktować się można mailowo lub telefonicznie. Szczegóły, również o funkcjonowaniu innych instytucji, znajdziecie tutaj.
Zmiany na poczcie, nieczynne punkty w Galeriach Handlowych
Od najbliższego poniedziałku w związku z zawieszeniem transportu lotniczego Poczta wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Godziny pracy placówek w dni robocze ulegają skróceniu do 6 godzin, placówki całodobowe będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00.
W placówkach pocztowych zostały wprowadzone tzw. STREFY OCHRONNE w bezpośredniej obsłudze klienta. Klienci muszą zachować odległość 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę i pozostawanie za znajdującą się na podłodze taśmą także w trakcie obsługi.
Od poniedziałku wszyscy pracownicy poczty będą mieli do dyspozycji płyny dezynfekcyjne i rękawiczki ochronne.
Środki bezpieczeństwa w komunikacji publicznej.
Również krakowskie MPK zareagowało na zagrożenie. Od poniedziałku zawieszone zostaną niektóre linie. W pojazdach instalowane są specjalne przegrody oddzielające kierowców i motorniczych od pasażerów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Reklama
Najcięższe przypadki zakażeń koronawirusem trafią do Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Na wypadek większej liczby pacjentów zostaną też uruchomione łóżka w budynkach szpitala przy ul. Kopernika. - Tam pozostał sprzęt i łóżka po przeprowadzce szpitala do Prokocimia. Jesteśmy po rozmowie z dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego. Dysponuje on ok. 300 łóżkami - informuje wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Podkreślił też, że po Światowych Dniach Młodzieży w Szkole Aspirantów Pożarnictwa pozostał szpital polowy. O tych działaniach przeczytacie także tutaj.
Sanatoria zamknięte
Małopolski NFZ poinformował natomiast, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa uzdrowiska czasowo zaprzestają działalności. Skierowania zachowują ważność, będzie możliwość ich realizacji w późniejszym terminie.
Decyzje w sprawie mszy i nabożeństw
Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, udzielił dyspensy wiernym i zwolnił ich z obowiązku uczestnictwa w mszy świętej do 29 marca. Jeszcze dalej poszli krakowscy Dominikanie i całkowicie zawiesili odprawianie mszy i nabożeństw. Szczegóły tutaj.
Stan zagrożenia epidemiologicznego, co to oznacza?
Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza wprowadzenie szeregu ograniczeń dotyczących swobody poruszania się, zgromadzeń i handlu. Decyzje te mają na celu ograniczenie zakresu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz ograniczenie wzrostu zachorowań.
Oto najważniejsze z nich:
Od niedzieli 15 marca tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni.
Polacy powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową.
Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób.
Banki i placówki finansowe pozostają otwarte.
Zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze w ruchu pasażerskim (z wyjątkiem lotów czarterowych do Polski z obywatelami polskimi na pokładzie, powracającymi do kraju).
Zawieszono kursy pociągów pasażerskich przekracząjąch granice RP.
Krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie.
Sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte.
Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.
Co robić?
Koronawirus o nazwie zmienionej niedawno nazwie SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się gorączką, suchym kaszlem, trudnościami z oddychaniem, widocznymi zmianami w płucach na skanach RTG. NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590. Co robić?
Nie każda osoba zarażona wymaga hospitalizacji. Szacuje się, że około jednej czwartej zakażonych ma ciężki przebieg choroby, reszta umiarkowany lub lekki, niewymagający pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawirusem może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.