Grupa krakowskich przedstawicieli kultury i ekspertów z komitetu wyborczego Stanisława Mazura, wyraziła stanowczy sprzeciw wobec "sposobu realizacji i estetyki nowej wiaty nad pawilonem kawiarnianym przy Bunkrze Sztuki". Żądają usunięcia wiaty.
Po latach remontu, w lutym do pracy ponownie została otwarta galeria Bunkier Sztuki. Wkrótce gotowy ma być także pawilon kawiarniany i ponownie uruchomiona kultowa kawiarnia. Postawiona w tym celu wiata, zdaniem protestujących, oszpeciła budynek. — Bunkier Sztuki został wręcz uszkodzony niepasującą do stylistyki obiektu wiatą — uważa Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna magazynu Architektura & Biznes.
Protestujący, reprezentujący krakowskie środowisko artystyczne, zwracali uwagę na wyjątkowość obiektu, jako wybitnego i jednego z niewielu, przykładu architektury brutalistycznej w Krakowie.
— Oczekując na powrót Bunkra Sztuki nikt nie zakładał, że miasto w swojej inwestycyjnej bylejakości, może dopuścić do tyłu zaniechań — komentował Krzysztof Markiel, manager kultury.
W czerwcu roku 2016 ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Zakwalifikowano 33 prace. Zwyciężył projekt pracowni Roberta Koniecznego KWK Promes.
W uzasadnieniu werdyktu sąd konkursowy podkreślił "poetycką wizję rozbudowy galerii, uwzględniającą poszanowanie wartości kulturowych istniejącego budynku i podporządkowanie im zasad modernizacji", "elastyczne i nowatorskie rozwiązanie strefy ekspozycji" oraz dostosowanie funkcjonowania kawiarni do warunków sezonowych.
Reklama
— Niestety, umowy na wykonanie dokumentacji modernizacji nie zawarto, a dziś mamy efekt pewnej samowoli w odniesieniu do zabytku. Nie wiemy jakim kryterium zdecydowano o takiej realizacji, ale efekt to gwałt na sztuce — tłumaczyła Małgorzata Tomczak.
— Decydenci kompletnie naruszyli standardy ochrony przewidziane przez UNESCO — twierdzi Markiel. Zdaniem protestujących wiata powinna zostać zdemontowana i zrealizowana na nowo, zgodnie z konkursowymi projektami.
Protest wspiera kandydat na prezydenta Krakowa Stanisłąw Mazur. — Domagam się wyjaśnień od urzędników. Deklaruję, że jako prezydent dokonam szczegółowego audytu remontu. Chcę także sprawdzić prawne możliwości demontażu wiaty i wykonania tego projektu na nowo — obiecał Mazur.