Kurtynę Kobiet zaprezentowano w Teatrze im. SŁowackiego To jeden z elementów świętowania 130 lat istnienia Teatru Teatru Słowackiego. Na kurtynie znalazło się 130 słynnych krakowianek.
Reklama
Pomysł stworzenia ręcznie tkanej, poświęconej krakowskim Kobietom kurtyny zrodził się ze spotkania Krzysztofa Głuchowskiego z Małgorzatą Markiewicz. Markiewicz jest artystką podejmującą w swojej twórczości temat Kobiet w bardzo różnych kontekstach, a jako medium artystyczne wykorzystującą techniki tkackie i hafciarskie, kojarzone z zajęciami z pobłażaniem określanymi jako „kobiece”.
Kurtynę Kobiet stworzyły wspólnie kobiety: autorka projektu Małgorzata Markiewicz, podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie i teatralne krawcowe.
Kurtyna Kobiet to niecodzienna forma uczczenia 130 rocznicy powstania Teatru. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć.
Kurtyna Kobiet nie będzie zwykłym przedmiotem użytkowym, lecz dziełem niosącym ważny przekaz: widzowie będą mogli podziwiać olbrzymią tkaninę-obraz, wyjątkowe dzieło sztuki współczesnej, opowieść o Kobietach powstałą z osnowy i wątku, milionów splecionych nitek.
Jest to jednocześnie pierwsza zaprojektowana przez kobietę kurtyna w Teatrze Słowackiego.