W sobotę dzień otwarty, zwiedzanie, dyskusja i spektakl głośnych „Dziadów”. Prawdziwa urodzinowa feta z okazji 130 rocznicy otwarcia Teatru im. Słowackiego w Krakowie jest zaplanowana na grudzień. Wcześniej władze wojewódzkie chcą pozbyć się dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego.
Reklama
Ogłoszony przez obsadzony działaczami PiS Zarząd Województwa Małopolskiego konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Słowackiego jest przeprowadzany w sposób kuriozalny. Został ogłoszony na rok przed końcem kadencji obecnego dyrektora, i po raz pierwszy w historii jest procedowany w sposób tajny. Od członków komisji wymaga się podpisania klauzuli tajności, nie ujawnia się oficjalnie nawet liczby kandydatów.
Tymczasem zgodnie z prawem informacje dotyczące procedury zmierzającej do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora muszą być jawne i transparentne. Tak zwany konkurs to kolejna próba pozbycia się niewygodnego dla PiS dyrektora teatru, który ma znakomitą passę artystyczną, na którą składają się głośne premiery, znakomita frekwencja i liczne nagrody.
Politykom PiS nie podobają się jednak spektakle grane na deskach Teatru, a w szczególności „Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej i występy takich artystek jak Maria Peszek.
Widzowie i cały zespół Teatru stoją murem za dyrektorem. Mimo to do końca października konkurs ma być rozstrzygnięty. Gazeta Wyborcza ujawniła, że stanowisko Głuchowskiego chciałyby mimo wszystko przejąć w tych warunkach trzy osoby: Konrad Szczebiot, teatrolog i były dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie Piotra Glińskiego, Adam Sroka, były dyrektor teatrów m.in. w Opolu i Radomiu oraz Ryszard Adamski, były dyrektor Teatru Akademickiego oskarżony o molestowanie seksualne.
Na razie jednak Teatr im. Slowackiego świętuje 130 rocznicę powstania, która przypada dokładnie w sobotę 21 października.
Reklama
Z tej okazji okazji Teatr zaprasza na różne wydarzenia prezentujące historię tego miejsca. A wszystko w scenografii do spektaklu „Dziady”.
Plan wydarzenia ( Bilety w cenie 25zł do kupienia w kasie Teatru oraz online)
godz. 11.00, westybul Teatru
Aktorka naszego Teatru - Lidia Bogaczówna przywita Państwa w westybulu Teatru, gdzie opowie historię naszego Teatru w fascynujących anegdotach, z właściwym dla sobie poczuciem humoru. Następnie, podobnie jak 130 lat temu (21.10.1983 r.) odczyta „Prolog” Adama Asnyka. Potem wszyscy udadzą się na Dużą Scenę, gdzie odbędzie się dyskusja.
godz. 11.30, Duża Scena - Dyskusja pt. „Dowodem rozmowa, czyli będziecie czynić, co czynicie co wieczór w tym oto gmachu".
Uczestniczą teatrolodzy i historycy teatru, Profesorki i Profesorowie: Jan Michalik, Dorota Jarząbek-Wasyl, Dariusz Kosiński, Diana Poskuta-Włodek (prowadzenie).
godz. 12.45, Duża Scena, film pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę”
scenariusz i reżyseria Maria Guzy. Czas trwania filmu: 1h 15min.
Wieczorem odbędzie się jubileuszowy spektakl, po którym wypijemy toast za pomyślność sztuki i teatru. Będzie też urodzinowy tort – zapowiada Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego. Prawdziwa urodzinowa feta ma się odbyć 17 grudnia. Wtedy też w Teatrze zawiśnie nowa kurtyna poświęcona kobietom Krakowa wykonana przez Małgorzatę Markiewicz.
Teatr im Słowackiego został otwarty 21 października 1893 roku. Przez pierwsze lata teatr funkcjonował jako Teatr Miejski, a od 16 października 1909 nosi imię Juliusza Słowackiego.