Prawie 18% kandydatów i kandydatek na liście Lewicy w Krakowie to osoby LGBT – poinformowali z okazji Dnia Wychodzenia z Ukrycia działaczki i działacze Lewicy.
Reklama
Równość małżeńska, nowelizacja Kodeksu Karnego, ochrona przed dyskryminacją, rzetelna edukacja seksualna, ustawa o uzgodnieniu płci, czy zakaz tzw. “terapii konwersyjnych” i edukacja antydyskryminacyjna w szkołach – to pakiet postulatów Lewicy dla społeczności LGBT. Lewica przedstawiła je w obchodzonym w Polsce od 14 lat Dniu Wychodzenia z Ukrycia.
“W ostatnich latach byliśmy świadkami nagonki na osoby i społeczność LGBT. Mieliśmy strefy wolne od LGBT, osoby LGBT nazywano tęczową zarazą, oskarżano je o szkodzenie narodowi i rodzinie. Mimo to akceptacja dla osób LGBT i ich postulatów rośnie” - mówił poseł Nowej Lewicy, Maciej Gdula. Poseł przypomniał, że wyniki badania IPSOS z czerwca 2023, wedle którego 32% Polaków popiera równość małżeńską a kolejne 35% inną formę legalizacji związków.
“W tym roku na listach Nowej Lewicy jest kilkadziesiąt ujawnionych osób LGBT, w większych i mniejszych miastach, na zachodzie i wschodzie, w samym Krakowie jest 5, czyli prawie 18% wszystkich osób kandydackich. Wychodzimy z ukrycia także w polityce, wychodzimy z ukrycia, bo chcemy Polski bezpiecznej, przyjaznej i tęczowej i mam nadzieję, że wyjdziemy z ukrycia także w niedzielę, by zagłosować za taką wizją Polski” - mówiła Magdalena Dropek (numer 10 na liście Nowej Lewicy)
Najmłodszy kandydat Nowej Lewicy (numer 6 na liście), Grzegorz Garboliński, podkreślał, że kandyduje do Sejmu “także po to, aby chronić osoby LGBT+ przed kampanią nienawiści.
„Jako Lewica jesteśmy jedyną partią, która do tych wyborów idzie z kompleksowym programem gwarantującym pełną równość małżeńską, ochronę osób LGBT+ przed przestępstwami z nienawiści oraz mową nienawiści i ułatwienie procedury uzgadniania płci” – mówił Garboliński.
Aleksandra Owca, kandydatka Partii Razem (numer 5 na liście) zaapelowała, by pamiętać także o sytuacji i komforcie osób transpłciowych w dniu głosowania. W tym celu powstała inicjatywa bezpiecznekomisje.pl, gdzie można zgłaszać komisje wyborcze, przyjazne dla osób transpłciowych.