Naukowcy z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce - pod kierownictwem Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ i przy technicznym wsparciu DigiPols Lab z Cyprus University of Technology - uruchomili Barometr Wyborczy 2023. Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, to darmowa aplikacja, która umożliwia wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych ze stanowiskami komitetów startujących w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Reklama
Barometr Wyborczy 2023 jest całkowicie niezależny merytorycznie i finansowo od wszelkich partii i komitetów politycznych, kandydatów oraz innych organizacji – zapewnia uczelnia.
Aplikacja udostępnia każdemu użytkownikowi formularz pytań do uzupełnienia. Część z nich to standardowe pytania metryczkowe, natomiast część główna składa się z 28 twierdzeń, wobec których należy się ustosunkować za pomocą prostej, dedykowanej skali.
Twierdzenia te dotyczą najważniejszych kwestii z polskiej przestrzeni politycznej w 2023 roku i obejmują takie zagadnienia, jak: praworządność, gospodarka, zarządzanie państwem, ekologia, sprawy zagraniczne czy wartości społeczne. Barometr Wyborczy pokazuje, w jakim zakresie poglądy użytkownika pokrywają się ze stanowiskami pięciu najpopularniejszych komitetów wyborczych startujących w wyborach.
SPRAWDŹ DO KTÓREGO KOMITETU CI NABLIŻEJ
Rezultaty umieszcza się w skali od -60 (całkowita rozbieżność) do +100 (całkowita zbieżność). Wynik od 0 do 40 oznacza słabe dopasowanie poglądów użytkownika i komitetu wyborczego, jest zaznaczone kolorem żółtym. Silne dopasowanie poglądów oznaczone jest kolorem zielonym i pojawia się, jeśli wynik jest wyższy niż 40. Rozbieżność stanowisk, zaznaczona kolorem czerwonym, oznacza wynik przyjmujący wartości ujemne. Dodatkowo wyborca otrzyma wizualizację umiejscowienia swoich poglądów na siatce uwzględniającej preferencje ekonomiczne oraz światopoglądowe.
Reklama
Od innych dostępnych w sieci nawigatorów, Barometr Wyborczy 2023 wyróżnia eksperckie ustalenie stanowisk komitetów w najistotniejszych dla Polaków kwestiach. Oznacza to, że nie partie i komitety dostarczają odpowiedzi na postawione pytania, lecz zespół naukowców określa stanowiska na podstawie programów wyborczych, deklaracji i wystąpień medialnych polityków czy innych oficjalnych materiałów prasowych. Minimalizuje to ryzyko pojawienia się w aplikacji wprowadzających w błąd, spontanicznych deklaracji komitetów.
Barometr Wyborczy 2023 to już 4. edycja tego projektu. W latach ubiegłych pomagał on polskim wyborcom w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku oraz samorządowych i parlamentarnych w 2015. Wówczas z aplikacji skorzystało blisko 100 tysięcy Polaków.