Analitycy z firmy Picodi Polska zebrali dane z obwodowych komisji wyborczych z poprzednich wyborów z dokładnością do każdej ulicy i nanieśli wyniki na interaktywną mapę, która pokazuje jakie były preferencje krakowian. Jak to się zmieniło po czterech latach przekonamy się już wkrótce. Na razie możemy sprawdzić, które rejony Krakowa są „matecznikami” poszczególnych ugrupowań.
Reklama
Pod uwagę wzięto 405 stałych lokali wyborczych z pominięciem szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów karnych.
Gdzie w 2019 roku miały najwięcej wyborców poszczególne komitety wyborcze?
- Koalicja Obywatelska największej głosów uzyskała w zachodniej części Krakowa – na Woli Justowskiej, Zwierzyńcu, w Bielanach, Przegorzałach, Chełmie i Zakamyczu (w obwodach 141–145 ponad 50%).
- Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje najwyższe poparcie na wschodnich obrzeżach Krakowa, w tzw. Zahuciu – Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże (w obwodzie 404 ponad 67%).
- Lewica może pochwalić się wynikiem w okolicach 25% na Starym Podgórzu i Zabłociu.
- Poparcie PSL przekracza 10% na południowo-zachodnim krańcu Krakowa (obszar pn. Tyniec, wchodzący w skład obwodów głosowania nr 161 i 162) oraz w Olszy przy ul. Wieńskiej, Zaułku Wileńskim i al. 29 Listopada (obwód nr 66).
- Z kolei Konfederacja na mapie Krakowa szczególnie wyróżnia się w okolicach osiedla Avia – tam poparcie tej partii sięga 18% (obwód 303).
Frekwencyjnym rekordzistą był obwód nr 77 na północy miasta obejmujący okolice osiedla „Bocianie Gniazdo” – w tym obwodzie frekwencja sięgnęła aż 94,11%. Drugim pod względem udziału w wyborach był obwód nr 121 (ul. Skarżyńskiego i Osiedle Akademickie) – 85,10%. Zamyka podium obwód nr 309 (Cichy Kącik i Czarna Wieś) – 83,23%.
Jak skorzystać z mapy. Naprowadź kursor na obszar miasta, aby zobaczyć dane na jego temat lub użyj wyszukiwarki po ulicach. Rozwiń listę, klikając ▼, aby wyświetlić poparcie partii politycznych na mapie miasta.