Rzeźba jest niewielka. Siedzący Kopernik trzyma w dłoni cyrkiel i kreśli nim rysunek na dużej karcie papieru, którą trochę przydeptuje nogą, by wiatr jej nie porwał. Kameralny pomnik Mikołaja Kopernika z czasów studiów odsłonięto w środę na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Reklama
Autorem rzeźby jest profesor krakowskiej ASP Karol Badyna. który ofiarował uczelni swoje dzieło. To nie jest typowy pomnik. "To rzeźba plenerowa, kameralna. Kopernik jest ukazany w niemal naturalnej skali, jest przystępny, można obok niego usiąść, pogłaskać go" – mówi Karol Badyna.
Rzeźba znajduje się w rejonie skrzyżowania ul. Łojasiewicza z al. Wawelską, przed gmachem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ..
"Wielki polski astronom, o czym nie wszyscy wiedzą, był także biegłym matematykiem. I choć królową nauk traktował raczej jako narzędzie do badań astronomicznych niż cel naukowy sam w sobie, to jego podstawowe dzieło O obrotach sfer niebieskich - oprócz systematycznego wykładu geometrii potrzebnego mu do przedstawienia swojej teorii heliocentrycznej - zawiera także oryginalne twierdzenia matematyczne" - podkreślił prof. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki UJ.
Reklama
Mikołaj Kopernik rozpoczął studiowanie sztuk wyzwolonych (m.in. astronomia, matematyka) w Akademii Krakowskiej w 1491 r. Był to czas świetności nauk astronomiczno-matematycznych w tej uczelni.
Inny pomnik młodego Kopernika w Krakowie mieści się na plantach Collegium Witkowskiego UJ, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba uniwersyteckiej matematyki i fizyki. Tę rzeźbę w XIX w. wykonał Cyprian Godebski. W 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin słynnego astronoma oraz 480. rocznica śmierci