Ta wyjątkowa rzeźba Mirosława Bałki była systematycznie niszczona przez wandali. Rysowano po niej i malowano, pojawiały się też treści kibicowskie, wulgarne i antysemickie. Teraz eksponowana w nowej przestrzeni prezentuje się intrygująco.
Liczący 17 metrów betonowy tunel z napisem: „AuschwitzWieliczka" jest teraz eksponowany w pobliżu mostu Kotlarskiego, na terenie poszerzanego parku Stacja Wisła.
To pierwsza stała praca Mirosława Bałki na polskiej ulicy. Skąd tytuł?
„W ciągu ośmiu godzin będą państwo mieli możliwość zwiedzenia obozów zagłady Auschwitz i Birkenau, a następnie – przepięknych kopalń soli w Wieliczce, zwiedzanie których dostarcza wspaniałej rozrywki”. To ogłoszenie krakowskiego biura turystycznego stało się kanwą stworzenia przez Mirosława Bałkę pomnika łączącego w swojej nazwie oba wymienione miejsca – AUSCHWITZWIELICZKA.
Rzeźba ma formę 17-metrowego przejścia wykonanego z betonu, na którego przykryciu wycięty jest napis AUSCHWITZWIELICZKA wykonany wielkimi literami.
Reklama
Na tymczasową lokalizację w 2009 roku wybrano w plac Niepodległości na krakowskim Podgórzu. W sierpniu 2010 roku rzeźbę przeniesiono na ul. Lipową w okolice tunelu przy stacji PKP Kraków Zabłocie. Stanęła w sąsiedztwie dwóch znaczących instytucji sztuki i kultury – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fabryki Schindlera.
W obu lokalizacjach rzeźba padała ofiarą wandali. Rysowano po niej, pojawiały się też treści kibicowskie, wulgarne i antysemickie. Ostatecznie w marcu 2016 roku rzeźbę zamknięto w magazynie. Oficjalnie z powodu budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki.
Miejmy nadzieję, że w miejscu, w którym obecnie jest eksponowana, uniknie dewastacji.