Internetowy dom aukcyjny Sophia Rare Books z Kopenhagi wystawił na aukcji pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1543 roku.
Reklama
To niezwykle rzadka okazja, by kupić pierwsze wydanie jednej z najważniejszych prac naukowych w historii ludzkości. W 1543 roku w Norymberdze wydrukowano około pięciuset kopii książki, do dziś przetrwało mniej, niż trzysta egzemplarzy.
W 2008 roku na aukcji w Nowym Jorku pierwodruk „De revolutionibus…” sprzedano za 2,2 miliony dolarów. Cena wystawionego przez duński antykwariat egzemplarza może być jeszcze wyższa, bo oferowana przez Sophia Rare Books kopia jest w idealnym stanie.
Książka pochodzi z prywatnej kolekcji, jej pochodzenie jest dobrze udokumentowane. Pojawiała się na aukcjach w 1949, 1970, 1983 i 2013 roku.
Reklama
Wciąż nie wiadomo, co stało się z egzemplarzem „De revolutionibus”, skradzionym z krakowskiej biblioteki PAN w 1998 roku. Do dziś nie udało się też złapać złodzieja.
24 listopada 1998 roku około 40-letni mężczyzna wszedł do czytelni PAN przy Sławkowskiej, wypisał rewers, odebrał bezcenne dzieło Kopernika, po czym ukrył je pod swetrem i wyszedł z biblioteki. Na biurku, z którego korzystał pozostała okładka dzieła, a na stojącym obok krześle płaszcz i torba złodzieja.
Pomimo powołania specjalnej grupy policyjnej nie udało się natrafić na ślad przestępcy. W październiku 2013 roku upłynął termin karalności przestępstwa. Śledztwo zostało umorzone.