W 80. rocznicę brutalnej akcji likwidacyjnej w krakowskim getcie setki osób wzięły udział w Marszu Pamięci. Uczestnicy przeszli z placu Bohaterów Getta przed pomnik pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Reklama
3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek.
W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu.
Ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.
Był to symboliczny koniec życia żydowskiego w Krakowie, które zaczęło odradzać się dopiero po roku 1989.
Reklama
Od kilkunastu lat marsz jest organizowany przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie.
Tegorocznej rocznicy towarzyszą również wystawy, spacery tematyczne oraz spotkania poświęcone lokalnej polsko-żydowskiej historii. W programie m.in. okolicznościowa wystawa plenerowa „Getto przestało istnieć. Likwidacja żydowskiej dzielnicy w Krakowie" przygotowana przez Aptekę pod Orłem oraz instalacja fotograficzna upamiętniająca ofiary likwidacji (obie ekspozycje można zobaczyć na pl. Bohaterów Getta).
Muzeum Podgórza przygotowało z kolei wystawę czasową „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu".