Przynajmniej do kwietnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna na Rajskiej w Krakowie miała być zamknięta w piątki, by oszczędzić 10% energii. Biblioteka, tak jak wszystkie inne publiczne instytucje, ma obowiązek zmniejszenia poboru prądu. Po interwencji Marszałka Wojewodztwa Małopolskiego wycofano się jednak z tego pomysłu
Reklama
Nakaz oszczędzania energii został nałożony na publiczne instytucje, organy władzy centralnej i samorządowej, uczelnie i placówki kultury na mocy ustawy z 7 października ubiegłego roku. Minimalna oszczędność to 10% zużycia z 2022 roku.
Władze WBP twierdziły, że nie ma innego sposobu na spełnienie wymogów ustawy, niż częściowe zamknięcie placówki. Na stronach biblioteki ukazało się specjalne ogłoszenie:
Niestety, mimo podjęcia różnych prób oszczędzania energii bez szkody dla użytkowników, odczyty liczników nie pozostawiają nam złudzeń. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zmuszona jest zamknąć czytelnie i wypożyczalnie min. jeden dzień w tygodniu. Po analizach natężenia ruchu czytelników wybrano dzień, w którym ruch ten jest najmniejszy, czyli piątek.
W związku z zaistniałą sytuacją informujemy, że od 17 lutego br. do 7 kwietnia br., w piątki wypożyczalnie i czytelnie usytuowane w budynku głównym (ul. Rajska 1) naszej Biblioteki będą zamknięte.
Jednak we wtorek interwencję podjął Marszalek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski:
"W związku z zamieszaniem wokół działalności Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w trybie natychmiastowym wezwałem dyrektora tej instytucji i zobowiązałem do wznowienia działalności biblioteki w pełnym zakresie. Zadeklarowałem także pełne wsparcie instytucji w trudnej sytuacji. Dodam, że działania, które podjął dyrektor, nie były konsultowane z zarządem województwa" - napisał w mediach społecznościowych.
Reklama
Biblioteka będzie otwarta dla użytkowników w dotychczasowych godzinach od najbliższego piątku (24 lutego), a dyrekcja przyznaje, że błędem było nieskonsultowanie decyzji z władzami województwa.
- Uzgodniono, że uznając, iż dobro użytkowników jest najważniejsze. Biblioteka będzie pracowała w dotychczasowych godzinach, podejmując ryzyko, iż oczekiwane wskaźniki zużycia energii nie zostaną osiągnięte. Pan marszałek zadeklarował także wsparcie dla Rajskiej w sytuacji, gdyby nie udało się sprostać surowym wymogom ustawy - brzmi oświadczenie biblioteki.