Muzeum KL Plaszow poszukuje byłych więźniów obozu KL Plaszow. Apeluje do żyjących wciąż osób i ich rodzin o kontakt, by podzielili się swoją wiedzą, pamięcią, własną historią o tym co działo się w nazistowskim obozie.
Reklama
Głównym celem działalności Muzeum KL Plaszow jest ocalenie pamięci o byłych więźniach obozu. Służy temu budowane przez Muzeum Archiwum Cyfrowe KL Plaszow.
„Dzięki informacjom o indywidualnych losach więźniów możemy we właściwy sposób opowiadać o całej historii niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Wiedza o zamordowanych i ocalałych jest bezcenna. Jest depozytem, który staramy się zabezpieczyć i którym dzielimy się w naszej pracy edukacyjnej i naukowej” – czytamy w komunikacie Muzeum.
Stąd apel do Ocalałych i Ich Rodzin o kontakt z Muzeum KL Plaszow w Krakowie. „Tylko wspólnie zdołamy ocalić pamięć o tych, którzy byli więźniami obozu Plaszow” - .
Muzeum czeka na kontakt i informacje od Państwa. Można pisać na adres: info@plaszow.org lub Muzeum KL Plaszow Ul. Lipowa 3/11530-702 Kraków Tel. 12 307 02 53.
Reklama
Nazistowski obóz pracy KL Plaszow był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tysięcy osób, a liczba ofiar różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, zamordowanych w obozie oceniania jest na około 5 tysięcy.
Muzeum jest trakcie tworzenia ekspozycji.
Złożą się trzy elementy: teren poobozowy (dziś porośnięty głównie trawą), przez który zostanie poprowadzona trasa zwiedzania z tablicami informacyjnymi; Szary Dom, gdzie zostaną przedstawione indywidualne losy więźniów – zarówno tych zwykłych, jak i bardziej znanych; oraz planowany od strony galerii Bonarka budynek Memoriału z wystawą na temat historii obozu w Płaszowie.
Na razie rozstrzygnięto konkurs na aranżację wystawy stałej.
Reklama