Znamy już rozstrzygnięcie konkursu na aranżację wystawy stałej w "Muzeum KL Plaszow. Niemiecki nazistowski obozów pracy, obóz koncentracyjny (1942-1945)” Komisja konkursowa uznała, że najlepszy projekt przedstawiła pracownia Koza Nostra z Krakowa.
Reklama
Do konkursu zgłoszono sześć prac. Komisja konkursowa uznała, że najlepszy projekt przedstawiła pracownia Koza Nostra z Krakowa, która otrzymała pierwszą nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych.
W ocenie komisji konkursowej autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali aranżację atrakcyjną pod względem przestrzennym, która właściwie wykorzystuje specyfikę zarówno nowego budynku Muzeum, tzw. Memoriału jak i historycznego Szarego Domu.
„Użyte środki wyrazu są trafne oraz adekwatne do tematyki ekspozycji. Wykorzystanie kamienia wapiennego do aranżacji obu części wystawy tworzy narrację silnie związaną z historią KL Plaszow. Stanowi także łącznik z fasadą budynku Memoriału, skomponowanej z wapienia” – czytamy w uzasadnieniu.
Reklama
Ostatni fragment wystawy w Memoriale, otwarty na teren dawnego obozu, płynnie wprowadza zwiedzających na teren miejsca pamięci, łącząc tym samym ekspozycję z obszarem byłego obozu.
„Dzięki zastosowanym zabiegom aranżacyjnym umiejętnie i oszczędnie połączono wszystkie trzy składowe upamiętnienia – dwie części wystawy stałej wraz z terenem poobozowym” – podkreśla komisja konkursowa .
Zgodnie z regulaminem konkursu autorzy zwycięskiej pracy zostaną zaproszeni do negocjacji, dotyczących zawarcia umowy na wykonanie projektu całości wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow.
Reklama
Wszystkie nadesłane na konkurs prace są dostępne na stronie Muzeum KL Plaszow. Dodatkowo od 9 do 18 grudnia 2022 r. będzie można obejrzeć prace w holu bibliotecznym Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow obejmie swym zasięgiem obszar ok. 40 hektarów. Nazistowski obóz pracy KL Plaszow był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tysięcy osób, a liczba ofiar różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, zamordowanych w obozie oceniania jest na około 5 tysięcy.
Reklama
Na Muzeum złożą się trzy elementy: teren poobozowy (dziś porośnięty głównie trawą), przez który zostanie poprowadzona trasa zwiedzania z tablicami informacyjnymi; Szary Dom, gdzie zostaną przedstawione indywidualne losy więźniów – zarówno tych zwykłych, jak i bardziej znanych; oraz planowany od strony galerii Bonarka budynek Memoriału z wystawą na temat historii obozu w Płaszowie.