W tym roku pieniądze były zbierane tylko przez jeden dzień. Wolontariusze kwestowali na Cmentarzu Rakowickim na ratowanie zabytkowych grobowców. Zbiórka pieniędzy odbyła się też na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Wśród kwestujących nasz fotoreporter Marek Lasyk.
Reklama
Jak zawsze kwestowwała Anna Dymna, która od początku uczestniczy w zbiórce na Cmentarzu Rakowickim, a także Tomasz Schimscheiner, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino”.
Byli także członkowie Bractwa Kurkowego, przedstawiciele organizacji społecznych i uczelni wyższych, parlamentarzyści, radni miejscy.
Zebrane środki posłużą m.in. dokończeniu renowacji grobowca Zofii Jordanównej. Prace przy tym nagrobku rozpoczęły się po zeszłorocznej zbiórce, ale – z powodu znaczącego wzrostu cen za usługi i materiały budowlane – potrzebne są dodatkowe pieniądze, aby dokończyć dzieła.
W zeszłym roku podczas zbiórki na Cmentarzu Rakowickim zebrano prawie 42 tys. zł.
Reklama
Cmentarz Rakowicki jest najstarszą - wciąż czynną krakowską nekropolią. Na 42 ha jest ok. 75 tys. grobów. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska.
Część nagrobków jest dziełem znanych architektów, m.in. Teofila Żebrawskiego, Feliksa Księżarskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy: Tadeusza Błotnickiego, Wacława Szymanowskiego, Karola Hukana i innych. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków.
W jego wojskowej części pochowani są rodzice papieża Jana Pawła II - Emilia z Kaczorowskich i Karol Wojtyła oraz brat papieża - Edmund Wojtyła.