Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przysłało do naszej redakcji sprostowanie, w którym zaprzecza, by cofnęło dofinansowanie dla Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Nie oznacza to wcale jednak, że pieniądze zostały przyznane, po prostu – jak można wyczytać w samym sprostowaniu – teatr „nie otrzymał dofinansowania”.
Reklama
O co chodzi?
Chodzi o słowo „cofnęło”. Ministerstwo wyjaśnia, że choć w poprzednich latach Teatr Nowy pieniądze dostawał, w roku 2022 wniosek placówki „nie otrzymał dofinansowania ze względu na zbyt niską punktację”.
W domyśle – cała sprawa w żaden sposób nie jest związana z głośną premierą w Teatrze Nowym. Nagrodzony w konkursie miesięcznika „Kraków i świat” spektakl „Kora Boska”, spektakl, na który bilety wyprzedają się na pniu, został przez niektórych uznany za obrazoburczy.
Skrajnie prawicowy serwis Polonia Christiana orzekł, że spektakl to „bluźniercza i prowokacyjna sztuka poświęcona zmarłej niedawno ateistycznej wokalistce zespołu Maanam”. W tekście mowa jest też o „świętokradztwie” i „dewiacyjnych symbolach grzechu przeciw naturze”.
Reklama
Zdaniem dyrektora Teatru Nowego Proxima Piotra Siekluckiego, a także, między innymi, Witolda Beresia, redaktora naczelnego miesięcznika „Kraków i Świat”, to właśnie „Kora Boska” spowodowała, że Teatr nie otrzymał pieniędzy z ministerstwa.
Po zamieszczeniu w naszym portalu rozmowy Jolanty Hofer z Witoldem Beresiem, rozmowy poruszającej między innymi ten temat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłało nam sprostowanie (cytat dosłowny, z błędną datą umieszczoną w sprostowaniu przez nadawcę pisma):
W związku z opublikowaniem w dniu 11.06.2021 r. artykułu pt. „Witold Bereś: jak bronić kulturę przed cenzurą? Zmienić w Polsce władzę”, autorstwa Jolanty Hofer (lifeinkrakow.pl), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że nieprawdziwa jest informacja, że MKiDN cofnęło dofinansowanie dla Teatru Nowego Proxima w Krakowie. W 2021 r. teatr otrzymał dofinansowanie, w 2022 r. - nie otrzymał dofinansowania.
Reklama
Ponieważ w piśmie przedstawiciele ministerstwa zastrzegli, że sprostowanie powinno zostać opublikowane „bez jakichkolwiek komentarzy, uzupełnień, oświadczeń, czy odniesień do treści sprostowania” publikujemy osobny dokument. Sprostowanie sauté dostępne jest tutaj.