Od wystawienia prochóww kościele dominikanów rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli. Mszę żałobną odprawił bp Grzegorz Ryś. Wybitny aktor został pochowany na cmentarzu w rodzinnych Leńczach koło Wadowic.
Bp Ryś wspominał wielkie role aktora, ale też to, jakim był człowiekiem. Cytując fragment modlitwy Konrada, wypowiadanej niegdyś na deskach teatru przez Jerzego Trelę w "Wyzwoleniu", bp Ryś mówił: - Chcemy ci powiedzieć w imieniu Jezusa: "Witaj w domu!". Chcemy ci towarzyszyć w tym wejściu naszą serdeczną modlitwą.
Wybitny aktor został pochowany na cmentarzu w Leńczach koło Wadowic.
Reklama
To był jeden z najwybitniejszych i najbardziej związanych z Krakowem polskich artystów. Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy, współtwórca Teatru Scena STU, profesor i były rektor Akademii Sztuk Teatralnych, honorowy obywatel Krakowa zmarł 15 maja w wieku 80 lat.
Urodził się 14 marca 1942 r., w miejscowości Leńcze niedaleko Wadowic. Po ukończeniu nauki w krakowskim liceum plastycznym rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Związany z krakowskimi teatrami – występował w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.
11 maja Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.Jerzy Trela grał w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów m.in. „Kolumbach” Janusza Morgensterna, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, „Trzech kolorach. Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza czy w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.