Tutaj lekarze udowodnili, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi, dokonali pierwszego na świecie zabiegu resekcji żołądka i dokonali wielu odkryć, które weszły do kanonu medycyny. Na Wesołej powstanie szlak historyczno-kulturowy, promujący osiągnięcia krakowskiej medycyny.
Pracujący na Wesołej lekarze opracowali m.in. rewolucyjną metodę wykrywania śladów krwi, odkryli bakterię odpowiedzialną za schorzenia żołądka. O tych osiągnięciach będzie przypominać szlak o nazwie Via Medicorum. Jego pierwsza część obejmowałaby ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza.
W ramach projektu planowane jest, aby na ulicy Kopernika, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostały rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku.
Reklama
Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie.
Ponadto, na tablicy znajdowałby się albo kod QR, albo link, który przenosiłby użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
List intencyjny w sprawie utworzenia szlaku zostanie podpisany w piątek, 20 maja przez prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum Tomasza Grodzickiego i prezesa Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jana Pamułę.