Krakowscy radni podjeli decyzję w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Krakowa dla Jerzego Ttreli i Wandy Półtawskiej. O ile w sprawie Jerzego Treli radni byli jednomyslni, to w sprawie Wandy Półtawskiej przeciwnych było 13 radnych z PO, Nowoczesnej i klubu "Kraków dla Mieszkańców", jedna osoba się wstrzymała. "Za" byli radni PiS i klubu prezydenckiego "Przyjazny Kraków".
Reklama
Radny Andrzej Hawranek z PO stwierdził, że Wanda Półtawska nie jest godna tytułu "Honorowej Obywatelki Krakowa". Podkreślił, że Półtawska ma olbrzymie zasługi z okresu wojny, ale jej poglądy lekceważą ustalenia naukowe i dzielą ludzi na lepszych i gorszych.
Votum separatum w imieniu klubów Nowoczesnej, Koalicji Obywatelskiej oraz Kraków dla Mieszkańców wygłosiła Małgorzata Jantos. - Chylę czoła przed bardzo trudnym życiem Półtawskiej, ale to głosowanie odbywa się w dniu, gdy w Krakowie rusza program in vitro. Na każdym lekarzu ciąży obowiązek wykonywania zawodu według aktualnej wiedzy. Półtawska w swojej retoryce podkreśla, że "in vitro jest najgorszym grzechem, jaki można sobie wyobrazić" - mówiła Jantos.
Wcześniej list do radnych wysłałi działacze KOD, w którym apelowali, by nie przyznawać Wandzie Półtawskiej tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. „Żywiąc szacunek dla jej tragicznych losów podczas II wojny światowej, nie możemy przemilczeć faktu, że prof. Półtawska jako osoba o radykalnych poglądach, występująca publicznie przeciwko równouprawnieniu osób LGBT.”
Reklama
Półtawska uważa, ze seks można uprawiać wyłącznie w celach prokreacji, sprzeciwia się również leczeniu niepłodności metodą in vitro powołując się na wyznawaną przez siebie religię.
Ostatecznie za przyznaniem Półtawskiej tytułu Honorowej Obywatelki Krakowa głosowało 24 radnych, 13 było przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.
Reklama
Wanda Półtawska jest lekarzem psychiatrą, była współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II. Jest ortodoksyjną katoliczką i stanowczo opowiada się za bezwględnym zakazem aborcji.
Urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Już w pierwszych miesiącach okupacji jako harcerka podjęła działalność konspiracyjną. Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck.
Po wyborze na papieża Karola Wojtyły, Półtawska zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II.
W sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Krakowa dla Jerzego Treli nie było kontrowersji. Wszyscy radni byli "za".