Minionej doby wykryto 35 960 (w tym 3 974 ponownych zakażeń) kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem (tydzień temu 39 114). Zmarło 286 osób (tydzień temu 239). Coraz więcej jest głosów wśród lekarzy w sprawie likwidacji obostrzeń, w tym kwarantanny. Jednak w ciągu ostatniej doby znacząco wzrosła liczba zakażonych wymagających hospitalizacji.
Reklama
.
Minionej doby w Małopolsce wykryto 1909 przypadków COVID (tydzień temu 2919). Zmarło 40 osób (tydzień temu 28). W tym w Krakowie mamy 670 wykrytych zakażeń (tydzień temu 1028 ), zmarło 8 osób (tydzień temu 7).
W Małopolsce według ostatnich danych 1973 pacjentów wymaga hospitalizacji (43 więcej niż dzień wcześniej), a użycia respiratora wymaga 159 osób z COVID-19 (1 wiecej niż dzień wcześniej).
W całej Polsce w szpitalach przebywa 19014 osób (727 więcej niż dzień wcześniej). Zajętych jest 1171 respiratorów (21 więcej niż dzień wcześniej).
Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi: 5 224 144. W wyniku zakażenia zmarły 106 894 osoby.
Coraz więcej jest głosów wśród lekarzy w sprawie likwidacji obostrzeń, w tym kwarantanny. "System załamał się w zakresie opieki nad innymi pacjentami niż covidowi. To jest problem" – mówi w rozmowie z PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Reklama
.
Podkreślił, że COVID nie jest obecnie tak śmiertelną chorobą, jak na początku. W jego ocenie, wcześniej też śmiertelność mogła być niższa, ale walką z epidemią źle zarządzano, bo opierano się w większej mierze na emocjach, niż na wiedzy.
– Inne choroby przewlekłe zabijają natomiast coraz więcej osób. Przyszła pora na skierowanie swojej uwagi na pacjentów z innymi chorobami - zaniedbywanych od dwóch lat. W trakcie pandemii - kiedy wszystkie siły i środki były skierowane na walkę z COVID – został zaciągnięty olbrzymi dług zdrowotny wobec pacjentów z innymi schorzeniami. Czeka nas epidemia wielu chorób. Ona potrwa lata - powiedział.

Pytany o trzy najważniejsze decyzje, które trzeba obecnie podjąć, aby system ochrony zdrowia stanął "na nogi", wskazał na przegląd szpitali covidowych pod kątem skuteczności i efektywności leczenia, skrócenie okresu kwarantanny i izolacji osób zakażonych SARS-CoV-2 do pięciu dni, a w kolejnym kroku w ogóle zrezygnowanie z kwarantann.
Z kolei wirusolog, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska uważa, że w Polsce jeszcze nie jest czas na to, abyśmy myśleli o znoszeniu i tak bardzo skromnych obostrzeń, ponieważ poziom wyszczepienia jest u nas zdecydowanie niższy niż w innych krajach europejskich.