„Zmiana obowiązujących regulacji antysmogowych byłaby niekorzystna dla mieszkańców i zaprzepaściłaby wysiłek ostatnich lat, osiągnięte już efekty i wypracowany konsensus społeczny" – uważa prezydent Krakowa. W piśmie przesłanym marszałkowi województwa małopolskiego zaapelował o niepodejmowanie i niewspieranie inicjatyw dążących do zmiany uchwały antysmogowej dla Krakowa i Małopolski.
Reklama
.
Miasto stoi na stanowisku, że obowiązująca aktualnie uchwała antysmogowa dla Krakowa i Małopolski musi pozostać w niezmienionym kształcie.
„Z dużym niepokojem przyglądam się propozycjom dotyczącym zmiany uchwały antysmogowej dla Krakowa oraz województwa małopolskiego. Pragnę podkreślić, że dzięki wprowadzeniu uchwały antysmogowej na terenie Krakowa oraz konsekwentnej polityce miasta w zakresie eliminacji niskiej emisji w ostatnich latach obserwujemy wyraźną poprawę jakości powietrza w Krakowie” – pisze prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
To odpowiedź na ostatnie doniesienia medialne o inicjatywach dążących do poluzowania zapisów uchwały antysmogowej dla Krakowa i Małopolski, w tym m.in. wydłużenia czasu na wymianę starych kotłów.
Prezydent Krakowa zaznacza, że poprawa powietrza w Krakowie to również zasługa trudnej, ale odpowiedzialnej decyzji Sejmiku Województwa Małopolskiego w postaci zakazu stosowania paliw stałych, a także setek milionów złotych wydanych na realizację skutecznych programów antysmogowych.
ZOBACZ TAKŻE: Smog pod mikroskopem, te zdjęcia robią wrażenie:
Kraków apeluje też o sprawne wdrożenie uchwały w regionie, co pozwoli wyeliminować problem napływu zanieczyszczonego powietrza z okolicznych miejscowości.
Reklama
.
Prezydent miasta podkreśla, że poprawa powietrza jest procesem długotrwałym i w przypadku Krakowa intensywne działania miasta w tym zakresie już przynoszą pozytywne efekty. W Małopolsce sytuacja wygląda nieco inaczej choćby ze względu na większe ograniczenia w dostępie do sieci energetycznych. Dlatego przyjęto dłuższy okres dostosowawczy, do 2023 roku.