Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji przebudowy Placu Juliusza Kossaka. To miejsce czekają duże zmiany.
"Plac Kossaka ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów, ograniczającą efekt „miejskiej wyspy ciepła”, a jednocześnie powinien stanowić zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka oraz docenienia walorów ulicy Retoryka z towarzyszącymi jej zabytkowymi kamienicami" - takie było założenie konkursu.
W piątek ogłoszono wyniki. Wygrał zespół projektowy Piotr Pasierbiński, Duc Ngo, a w werdykcie podkreślono, że "zwycięska praca w najtrafniejszy sposób realizuje cele konkursu".
Plac Kossaka w Krakowie czekają duże zmiany. Przewidziano likwidację parkingu i istniejących pawilonów gastronomiczno-handlowych, by powstała tu nowa zielona enklawa z widokiem na Wawel i bulwary wiślane.
Reklama
.
"Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka. Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne, oraz porządkują komunikację i funkcje placu" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
"Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa. Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze."
Reklama
.
"Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji, jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy."
Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej, która prezentowana jest do 31 grudnia w siedzibie krakowskiego oddziału SARP przy pl. Szczepańskim 6.