W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II zostało otwarte Interdyscyplinarne Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej. To olbrzymia szansa dla pacjentów czekających na przeszczep serca lub wątroby. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.
Reklama
.
Projekt utworzenia Interdyscyplinarnego Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej zrodził się w 2015 roku, a celem jest zwiększenie dostępności oraz jakości usług zdrowotnych w zakresie kardiologii i chorób wątroby. Inwestycja umożliwi prowadzenie terapii pomostowej pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca lub wątroby, w celu przedłużenia ich życia w oczekiwaniu na przeszczep oraz przygotowania do transplantacji.
Dla chorych są tu dostępne jedno-, dwu- i trzyosobowe sale dla chorych, które wyposażone są nowoczesny sprzęt monitorujący, łazienki i sieć Wi-Fi. - Pawilon M-VIII został rozbudowany i zmodernizowany oraz wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny, który przyczyni się do ratowania zdrowia i życia potrzebujących pacjentów – podkreśla dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II - lek. Grzegorz Fitas.
Kierownikiem Regionalnego Ośrodka Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym jest prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler, a Regionalnego Ośrodka Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących – prof. dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk.
Reklama
.
Regionalny Ośrodek Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno -Telemedycznym jest pierwszym w Małopolsce ośrodkiem, który spełnia wszystkie postulowane kryteria kompleksowej opieki nad chorymi z niewydolnością serca. W skład tego ośrodka wchodzi Oddział Kliniczny Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, gdzie hospitalizowani są najciężej chorzy - chorzy z ostrą, zdekompensowaną niewydolnością serca, gdzie prowadzona jest także pełna diagnostyka i leczenie z zakresu inwazyjnej kardiologii, w tym przezskórnego leczenia niewydolności zastawek” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler.
Łączna wartość inwestycji to ponad 38 mln zł, czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to przeszło 17,6 mln zł.