Jedna z najsłynniejszych na świeci pracowni urbanistycznych Gehl Architects ApS przedstawiła swoją koncepcję odnowienia placu Wolnica. Kiedyś tętniące życiem serce Kazimierza, ma szansę odzyskać dawną świetność. Ma powstać m.in klimatyczna przystań i instalacja w formie schodów.
Reklama
.
Koncepcja została oparta na autorskiej metodyce badań, wykorzystywanej wcześniej w wielu miastach na świecie, m.in. w Londynie, Nowym Jorku czy Kopenhadze. Głównym założeniem koncepcji jest uznanie, że to mieszkańcy korzystający z tego miejsca i przestrzeni wokół są najważniejsi.
W związku z tym w trakcie badań postawiono pytania, m.in. o to, w jakich relacjach przemieszczają się mieszkańcy, w jaki sposób, jak dużo czasu tam spędzają, czy się spotykają, czy korzystają z usług publicznych lub komercyjnych itp.
Drugim filarem do stworzenia koncepcji była ocena przestrzeni na płycie placu i okalających ją wokół budynków i ulic. Szczególną uwagę zwrócono na stan nawierzchni, oświetlenie, ławki oraz zieleń, a także zagospodarowanie parterów kamienic.
Trzecim filarem była organizacja ruchu, rozpatrywana szczególnie w kontekście bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Opracowana na tej podstawie koncepcja zakłada. że pl. Wolnica ma być miejscem spotkań, w większości w przestrzeni publicznej.
Reklama
.
Co trzeba zrobić? Autorzy koncepcji zalecają naprawienie nawierzchni i dostosowanie jej do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
Wokół istniejącej fontanny powina zostać stworzona tzw. klimatyczna przystań, czyli przestrzeni przeznaczona dla mieszkańców do odpoczynku i spotkań ze znajomymi, w otoczeniu zieleni, wody i słońca. W tym celu konieczne jest uporządkowanie i dosadzenie drzew, oczyszczenie fontanny i zlokalizowanie ławek dookoła.
Według koncepcji musi zostać uporządkowane skrzyżowanie pl. Wolnica/ul. Bocheńska/ul. Mostowa tak, aby otworzyć dostępność płyty placu poprzez skrócenie przejść dla pieszych z zachowaniem bezpieczeństwa.
Można to osiągnąć poprzez zaślepienie ul. Mostowej od strony placu Wolnica, pozostawiając dojazd samochodem od strony ul. Trynitarskiej, dzięki czemu stworzony zostałby dodatkowy skwer.
Reklama
.
Autorzy koncepcji proponują też stworzenie instalacji w formie schodów (amfiteatru/forum) przy Muzeum Etnograficznym, na co dzień służącej jako publiczne miejsca do siedzenia lub do celów edukacyjnych dla młodzieży i dzieci odwiedzających muzeum, z możliwością szybkiej adaptacji do roli widowni dla wydarzeń organizowanych na placu (koncertów czy kin plenerowych).
Koncepcja zostanie teraz poddana szerokiej dyskusji z mieszkańcami, przedsiębiorcami, służbami konserwatora zabytków oraz miejskimi jednostkami, tak, aby wiosną spróbować wdrożyć pierwsze rozwiązania.