Sejmik Województwa Małopolskiego uchylił przyjętą dwa lata temu deklarację, dyskryminującą osoby LGBT. Sejmik podjął uchwałę w kształcie zaproponowanym przez opozycję.
Reklama
Treść uchwały uchylającej deklarację anty-LGBT zaproponowali radni Koalicji Obywatelskiej. Część radnych PiS, którzy wcześniej próbowali na różne sposoby utrzymać kontrowersyjny dokument, pod naciskiem Komisji Europejskiej ulegli i zagłosowali za projektem opozycji. Przeciw byli radni z Solidarnej Polski, którzy mówili, że nie poddadzą się "dyktatowi Unii Europejskiej". W podobnym tonie wypowiadał się radny Bogdan Pęk, który mówił o "terorryzmie Unii Europejskiej".
W głosowaniu PiS nie wprowadzili dyscypliny w głosowaniu. "Każdy głosował zgodnie z własnym sumieniem" - mówił marszalek województwa Witold Kozłowski.
Część radnych PiS zgodziła się poprzeć projekt opozycji po uzupełnieniu uchwaly uchylającej deklarację anty-LGBT o jedno zdanie: „Sejmik Województwa Małopolskiego deklaruje, że w realizacji swoich publicznych zadań będzie stał na straży wolności, równości i ochrony przed dyskryminacją, w szczególności ze względu na kryteria określone w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny".
Za uchyleniem deklaracji anty-LGBT było 16 radnych, przeciw 7 wstrzymało się 15.
Reklama
Już w lipcu Komisja Europejska przedstawiła jednoznacze stanowisko, że bez uchylenia deklaracji "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych", nie uruchomi funduszy europejskich dla Małopolski. W sumie Malopolska mogła stracić nawet 2,5 miliarda euro.
Pełna treść nowej deklaracji:
"Sejmik Województwa Małopolskiego, depozytariusz spuścizny naszych przodków, przez wieki opierających pomyślność Małopolski i Rzeczypospolitej na fundamencie wielokulturowości i tolerancji, czerpiąc w XXI wieku z dziedzictwa królewskich swobód, w szacunku dla praw i wolności obywatelskich zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, uznaje za konieczne przypomnienie i potwierdzenie tą deklaracją, że Samorząd Województwa Małopolskiego, jego organy i jednostki gwarantują poszanowanie konstytucyjnych wolności obywatelskich, jak też wszelkich praw człowieka wynikających z umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Tym samym uznajemy, że każdy mieszkaniec Małopolski, każdy gość nas odwiedzający, ma prawo czuć się u nas wolnym i równym wobec prawa, korzystając w tym zakresie z pełnej ochrony prawnej. Dlatego deklarujemy, że Samorząd Województwa Małopolskiego w swoich działaniach będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny.
Reklama
Sejmik Województwa Małopolskiego deklaruje, że w realizacji swoich publicznych zadań będzie stał na straży wolności, tolerancji i ochrony przed dyskryminacją, w szczególności ze względu na kryteria określone w art.21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny.
Radni Województwa Małopolskiego deklarują wsparcie każdej małopolskiej rodziny, albowiem rodzina jest fundamentem ustroju społecznego państwa.
Sejmik Województwa Małopolskiego w poszanowaniu tych wartości postanawia uchylić Deklarację Nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych".