We wtorek miałamiejsce kulminacja obchodów jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. Dokładnie 13 lipca minęło 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy. Ulicami Krakowa przeszedł barwny, roztańczony, korowód, a dzwon Zygmunt zabrzmiał dwukrotnie, przy czym po 21. dołączą do niego wszystkie dzwony w Krakowie. Był laserowy pokaz i multimedialne widowisko.
Reklama
O godz. 17.00 spod Barbakanu wyruszyła barwna parada, która przeszła ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszali krakowian i gości do wspólnego świętowania.
Korowód zatrzymał się na kilku artystycznych przystankach. Była to okazja między innymi do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte, w wykonaniu Trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem zobaczyliśmy interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.
Reklama
Dzięki tancerzom mogliśmy zajrzeć na dwór Zygmunta I Starego i poznać ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabrakło także królowej Bony. Roztańczony Korowód Zygmuntowski zatrzymał się jeszcze na placu św. Marii Magdaleny, gdzie do ilustracji muzycznej Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” z grupą włóczków i kapelą mlaskotów zaprezentowali pokaz walki.
Scenariusz Korowodu przygotowali Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.
Laserowy pokaz, multimedialne widowisko
O godz. 21.00 u podnóża wieży Zygmuntowskiej odbył się też laserowy pokaz... dźwieku dzownu Zygmunt. Snop laserowego światła, wyzwalany dźwiękiem dzwonu, stworzył w przestrzeni miasta swego rodzaju latarnię morską. Tuż po pokazie, o godz. 22.00, rozpoczął się spektakl multimedialny „500x1”. Projekty „500x1” oraz „AR mobile” to koncepcje Grzegorza Bilińskiego, realizowane przez studentów ASP w Krakowie.
Z pięciuset jednominutowych kompozycji audiowizualnych – wideoklipów, zbudowany zostanie spektakl multimedialny, zaprezentowany w przestrzeni wokół Wawelu oraz wybranych miejscach Krakowa.
Reklama
Sam dzwon Zygmunt zabrzmiał we wtorek dwukrotnie: o godz. 17.15 przed Mszą św., której przewodniczył Dziekan kapituły Wawelskiej ks. prof. Jacek Urban, a o godz. 21.00 - Dzwon Zygmunt bił 3 minuty, a następnie w odpowiedzi zabiły wszystkie dzwony miasta Krakowa również przez 3 min.