Podarujcie uczniom Tydzień Ulgi - apelują psychologowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o tydzień bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych.
- Sytuacja młodzieży jest niezwykle trudna. Chociaż dzieci i nastolatki zarażają się koronawirusem rzadziej i chorują łagodniej, skutki psychologiczne pandemii odczuwają chyba boleśniej niż reszta społeczeństwa - mówi prof. Magdalena Śmieja z Zakładu Psychologii Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Destabilizacja życia rodzinnego, stres, brak ruchu, wszystko to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym nastolatków. W przypadku młodzieży pandemia koronawirusa przeradza się w epidemię depresji, samookaleczeń i stanów lękowych.
By zaradzić tym problemom Instytut Psychologii UJ rusza z kampanią pod nazwą Tydzień Ulgi. Pomysł jest prosty - chodzi o to, by, tylko na tydzień szkoły powstrzymały się od kartkówek, klasówek, odpytywania, zadawania prac domowych przez tydzień.
- Nasza inicjatywa nie wymaga żadnych kosztów, wymaga jedynie powstrzymania się od działania. - podkreśla zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ, prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska.
Psycholożki apelują do szkół, by włączyły się w inicjatywę, szczególnie teraz, gdy dzieci mają do szkół i nauczania stacjonarnego wracać.
Powrót do szkół to dla dzieci z jednej strony radość, ale z drugiej strony również lęk związany z koniecznością nawiązania na nowo relacji z nauczycieli i sprostania ich wymaganiom, które w okresie nauki zdalnej były nieco inne.
Reklama
Jak podkreślają pomysłodawczynie akcji, szkoły mogą ten lęk prostym sposobem zmniejszyć i powrót do szkół ułatwić. Szkoły mogą się zgłaszać do udziału w akcji, wypełniając formularz dostępny TUTAJ.