W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań musi wziąć udział każdy pełnoletni obywatel. Od 1 kwietnia można będzie wypełnić formularz samodzielnie za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Reklama
Kto tego nie zrobi, powinien się spodziewać telefonu albo wizyty rachmistrza spisowego. Trzeba będzie odpowiedzieć na pytania między innymi o wykształcenie, zawód, potomstwo i posiadane nieruchomości.
Spis powszechny przeprowadzany jest co 10 lat. Tegoroczny, ze względów pandemicznych, może być utrudniony. Główny Urząd Statystyczny nie zrezygnował jednak z badania.
Spis pozwoli na uaktualnienie danych GUS o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych.
Reklama
Więcej informacji na stronie internetowej spis.gov.pl, od 15 marca można będzie dzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
Badanie potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca. Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną.