Grupa licealistów z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie od października 2020 roku prowadzi projekt społeczny, który ma na celu zwiększenie świadomości prawnej wśród młodych osób. Swoje działania kieruje przede wszystkim do uczniów liceów oraz starszych klas szkół podstawowych.
Reklama
– Ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się na prowadzenie kampanii online: poprzez bloga oraz profile społecznościowe na Facebooku i Instagramie – tłumaczy jedna z inicjatorek akcji, Maria Świerczyńska.
W ramach projektu na blogu wPRAWIEni pojawiło się kilkadziesiąt wpisów tematycznych uporządkowanych w cyklach – preorientacji zawodowej, paremii (paremia prawnicza to krótka sentencja, sformułowana najczęściej przez uznany autorytet prawniczy), słowniczka i komentarzy do aktualnych wydarzeń prawnych.
Na Facebooku kampanii zostały opublikowane nagrania z kilku spotkań z osobami zajmującymi się prawem, np. z Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich czy z Maciejem Burdą, adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych.
Reklama
Poza rozmowami wPRAWIEni zorganizowali również 5 tematycznych webinarów, a już w najbliższą sobotę, 13 marca, ruszają z cyklem szkoleń Prawo na horyzoncie. W czasie spotkań uczestnicy będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu praw człowieka, praw dziecka, prawa cywilnego i procesu karnego.
Do końca marca grupa planuje przygotować i udostępnić scenariusze lekcji edukacji prawnej, które nauczyciele będą mogli przeprowadzić w starszych klasach szkoły podstawowej i liceum.
– Powstaną trzy interaktywne ścieżki edukacyjne: Prawo w życiu codziennym, Na rozprawie sądowej oraz Prawo karne. Mamy nadzieję, że udostępniając materiały za darmo, uda nam się wnieść do szkół ciekawe informacje i zainteresować tematem uczniów – wyjaśnia Life in Kraków Maria Świerczyńska.
Reklama
Projekt licealistów wspiera ponad 20 organizacji – między innymi Ambasada Belgii w Polsce i na Litwie, kancelaria prawna STSW Stoiński Świerczyński Zimnicka adwokaci i radcowie prawni czy liczne stowarzyszenia takie, jak Demokracja w praktyce, Twój wybór, Europe4Youth czy Instytut Kreatorów Przyszłości.
Projekt zakończy się turniejem debat oksfordzkich o tematyce prawnej, który odbędzie się w maju bieżącego roku.