Gigantyczny smog dusi całą Polskę, nawet jednak w takie dni jak dziś widać, że wysiłek Krakowa na rzecz poprawy powietrza ma sens i daje efekty. Krakowowi powietrza może dziś pozazdrościć Warszawa.
Reklama
W poniedziałkowy poranek Polska zmieniła się w czerwono - brunatną plamę z zaledwie kilkoma jaśniejszymi punktami. Polskie miasta są dziś wśród najbardziej zanieczyszczonych na świecie.
Wrocław jest dziś drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem świata, zaraz po stolicy Bangladeszu, Dhace. Warszawa , gdzie normy zostały miejscami przekroczone nawet o 900% jest na 6 miejscu.
Jedynym miastem, w którym widać zmianę na przestrzeni ostatnich lat, jest Kraków, w którym wprowadzono we wrześniu 2019 r. zakaz palenia węglem.
Parę lat temu 2017 r. Kraków był najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski. Dziś poziom pyłów, choć wciąż wysoki, jest niższy niż we Wrocławiu, Łodzi, czy Warszawie. W poniedziałek średnie stężenie PM10 w Krakowie wynosi ok. 80 - 120 mikrogramów na metr sześcienny (norma to 50 mikrogramów).
Reklama
Oczywiście nie oznacza to, że smog nadal nie dokucza krakowianom. Niemniej, chociaż stan jakości powietrza nadal nie jest taki, jak chcielibyśmy, to jednak miasto doprowadziło do znacznej poprawy jakości powietrza.
"Wstępna analiza danych z monitoringu wskazała, iż w roku 2020 r. wszystkie stacje monitorowania powietrza w mieście osiągnęły wartości normatywne w zakresie stężeń średniorocznych pyłu PM10. Sukcesywnemu obniżeniu ulega także liczba dni z wysokimi stężeniami średniodobowymi PM10." - informuje Urząd Miasta.
Do końca 2019 roku ponad 45 tysięcy palenisk na paliwa stałe zostało zastąpionych proekologicznymi źródłami grzewczymi oraz zainstalowano prawie 2000 instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).
- Mamy świadomość, że mimo wyraźnej poprawy przed nami jeszcze długa droga, zwłaszcza w kwestiach ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z transportu miejskiego czy emisji napływowej z gmin sąsiadujących z miastem – mówi Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.