Rozpoczynają się konsultacje w sprawie zagospodarowania parku przy Karmelickiej. Powstanie parku to efekt wielkiej mobilizacji mieszkańców.
Walka o przekształcenie parkingu w park trwała od lat. W akcje zaangażowały się tysiące krakowian, artyści i inne znane postaci. Najpierw, by projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim, potem by park nosił imię Wisławy Szymborskiej.
Wielka akcja mobilizacyjna przyniosła zamierzony efekt. Zamiast parkingu przy ul. Karmelickiej, który obecnie jest jednym z najbardziej szpetnych miejsc w okolicy, powstanie park.
Reklama
Przed nami konsultacje w sprawie przygotowanej właśnie wstępnej koncepcja zagospodarowania parku. Każdy może wziąć w nich udział. Z uwagi na pandemię warsztaty odbędą się w formie webinarium.
Celem warsztatów będzie jej szczegółowe omówienie, jak również zebranie ewentualnych uwag do opracowania finalnego projektu Parku przy ul. Karmelickiej. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: konsultacje@gajda-ak.pl do środy, 25 listopada.
Koncepcja zakłada zazielenienie terenu poprzez zasadzenie drzew (np. jesionów wyniosłych, kasztanowców zwyczajnych, lip drobnolistnych), łąk kwietnych, pnącz i bylin. Mają oczywiście także pojawić się ławki, które w połączeniu z inną infrastrukturą użytkową utworzą na terenie parku małe kąciki czytelnicze.
Reklama
Od strony ul. Kochanowskiego mają natomiast zostać zachowane historyczne poidła w murze dawnych koszar.
Co także istotne - na mocy porozumienia ogrodzenie między parkiem a biblioteką miałoby zostać zlikwidowane. Dzięki tym wszystkim zabiegom, ma powstać nie tylko przyjazna przestrzeń rekreacyjna, ale także dogodne miejsce do organizacji spotkań literackich czy wystaw plenerowych.