W Krakowie powstała oddolna inicjatywa studentów i nauczycieli akademickich w sprawie odwołania ze stanowiska Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Pod petycją podpisało się już ponad 76 tysięcy osób.
Reklama
W inicjatywę o nazwie „STOP deMENtażowi Edukacji włączyli się wykładowcy, pracownicy naukowi i studenci wielu polskich uczelni, a także nauczyciele oraz inne osoby, którym "leży na sercu los polskiej edukacji".
Auotrzy inicjatywy podkreślaja, że jeszcze przed zaprzysiężeniem kandydatura dr hab. Przemysława Czarnka budziła sprzeciw dużej części środowiska naukowego, ponieważ, jak przypominają, "polityk ten wsławił się licznymi wypowiedziami o charakterze szowinistycznym, mizoginicznym oraz nienawistnym wobec osób nieheteronormatywnych."
W związku z poparciem - ze strony części środowiska naukowego i nauczycielskiego - udzielonym protestom społecznym wywołanym decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji, Minister Edukacji i Nauki dopuścił się otwartych gróźb pozbawiania środków finansowych tych uczelni, które umożliwiły pracownikom i studentom wzięcie udziału w protestach oraz nakazał nauczycielom i dyrektorom szkół donoszenie na swoich uczniów, którzy zaangażowali się w protest obywatelski.
Reklama
"W naszym rozumieniu osoba stojąca na czele Ministerstwa Nauki i Edukacji nie tylko łamie swym zachowaniem zasadę wolności obywatelskiej, ale także zagraża etosowi akademickiemu, autonomii uczelni" - piszą autorzy petycji w sprawie odwołania Czarnka ze stanowiska ministra.
Petycja ma trafić do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Marszałka Sejmu Elżbiety Witek oraz Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Można ja podpisywać tutaj.
Wcześniej list otwarty w sprawie odwołania ministra Czarnka napisali pracownicy naukowy Wydziału Polonistyki UJ. Treść tego listu tutaj.