Rośnie liczba zgonów wśród zakażonych koronawirusem, która nie trafia do oficjalnych statystyk. Minionej doby w Małopolsce doszło do 6 zgonów zakażonych osób, które nie zostały zaliczone do tych, spowodowanych koronawirusem. To wbrew standardom WHO. Coraz więcej zakażonych umiera poza szpitalami.
Reklama
Nawet oficjalne dane budzą niepokój: w całym kraju zmarły 132 osoby, w Małopolsce 24 (w tym cztery bez chorób współistniejących). Nie wiadomo jednak dlaczego w przypadku sześciu innych zmarłych, zakażonych osób lekarz nie wpisał COVID-19 jako przyczynę śmierci. W ostatnich dniach takie przypadki są coraz częstsze, w sumie od początku pandemii jest ich już 39.
W ostatnich dniach rośnie również liczba zakażonych osób umierających poza szpitalem. W Małopolsce mamy już 18 takich przypadków. Obie te liczby mogą wskazywać na to, że wbrew zapewnieniom wojewody o liczbie dostepnych respiratorów i miejsc wszpitalach oraz tworzeniu kolejnych, coraz więcej osób nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.
Zgony w Malopolse z powodu COVID-19 - 305 osób - (nowych 24)
Bez chorób współistniejących: 34 osoby. Z chorobami współistniejącymi 271 osób
• zgony w szpitalach: 287 osób (nowych 21)
• zgony poza szpitalami: 18 osób (nowych 3)
Zgony w Małopolsce wśród zakażonych SARS - CoV-2 z innych przyczyn niż COVID-19: 39 osób (nowych 6)
Reklama
(powiat bocheński: 8, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 4, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 1 powiat limanowski: 1, powiat nowotarski: 12, powiat suski: 2, powiat tarnowski: 1, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 1, powiat wielicki: 2)
Jako przyczynę śmierci wpisuje się np. starość, niewydolność krążenia czy krążeniowo-oddechową, zatrzymanie krążenia, a przecież każdy zgon kończy się ustaniem krążenia i oddychania. Tymczasem jak zauważają eksperci zarejestrowanie zgonu pod taką nazwą nie daje nam w zasadzie informacji o tym, co było przyczyną zgonu, nie daje wskazówek dotyczących polityki zdrowotnej czy oceny skuteczności leczenia konkretnych chorób.
Reklama
Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w każdym przypadku śmierci osoby, u której potwierdzono zakażenie, jako przyczynę wyjściową powinno podawać się Covid-19. Daje się pierwszeństwo chorobom zakaźnym po to, by były istotne przesłanki do ograniczenia zakażeń i oszacowania wpływu wirusa na umieralność.