Mazowsze wyprzedziło Małopolskę w liczbie wykrytch w ciągu doby zakażeń. W naszym regionie było ich 129, zmarła jedna osoba. Po raz pierwszy od wielu dni przybyło więcej ozdrowieńców niż nowych chorych.
Reklama
Minionej doby w kraju wykryto 759 nowych zakażeń. Najwięcej na Mazowszu 140 i Małopolce 129. Zmarło 14 kolejnych osób w wieku od 49 do 93 lat. Tym samym od początku epidemii wykryto 66 239 zakażeń, zmarły 2 032 osoby.
W Krakowie zmarła 69-letnia kobieta z powiatu tarnowskiego, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim. W Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 127.
Z kolei ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły w regionie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 129 osób. To 74 kobiety i 55 mężczyzn, w wieku od 11 miesięcy do 90 lat, z Krakowa (34 osoby), powiatu limanowskiego (18), nowotarskiego (17), wadowickiego (16), krakowskiego (9), tarnowskiego (7), nowosądeckiego (5), oświęcimskiego (5), Nowego Sącza (4), powiatu myślenickiego (3), olkuskiego (3), wielickiego (3), chrzanowskiego (1), dąbrowskiego (1), gorlickiego (1), suskiego (1) i Tarnowa (1).
Aktualnie 15 osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 7256 osób.
Optymistycznym sygnałem jest duża liczba ozdrowieńców. Po raz pierwszy od wielu dni większa niż liczba nowych zakażeń: wyzdowiało 171 osób, które w większości przebywały w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 3233 ozdrowieńców.
Nie poprawia się natomast sytuacja w szpitalach. Liczba osób hospitalizowanych z każdym dniem się powiększa. To dlatego wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że od września w szpitalu Żeromskiego uruchomiony zostanie dodatkowy oddział dla dorosłych chorych z COVID-19. Ma to być 30 dodatkowych łóżek. Od początku pandemii w szpitalu funkcjonuje 30-osobowy oddział dla dzieci zakażonych wirusem.
Reklama
Nowy oddział powstanie w budynku, w którym już teraz funkcjonują oddziały zakaźne. Budynek oddalony jest od innych, nie będzie więc problemów z odizolowaniem pacjentów.
Szpital Żeromskiego ma przyjmować dorosłych pacjentów, gdy zacznie brakować dla nich miejsc w Szpitalu Uniwersyteckim. Od kilku tygodni władze placówki alarmują, że może do tego dojść już w najbliższym czasie. SU może przyjąć 431 pacjentów z koronawirusem, w tej chwili hospitalizowanych jest ponad 370 osób.