Osobowość to zbiór cech, które wpływają na myślenie i zachowanie człowieka. Mogłoby się wydawać, że własna osobowość nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, a jednak w rzeczywistości bardzo niewielu ludzi zna siebie naprawdę dobrze. Diagnoza osobowości pomoże Ci lepiej zrozumieć samego siebie i poprawić jakość swojego życia, w tym także pod kątem idealnie dobranej farmakoterapii.
Diagnoza osobowości w trzech krokach
Diagnoza osobowości prowadzona jest przez psychologa-diagnostę, który zwykle potrzebuje trzech spotkań, żeby przeprowadzić z Tobą dogłębny wywiad, wypełnić niezbędne testy, zebrać i przeanalizować otrzymane wyniki, a na koniec przekazać Ci wszystkie ważne informacje i dokumenty.
- Pierwsza wizyta to spotkanie konsultacyjne polegające głównie na rozmowie z psychologiem. Specjalista zada Ci kilka pytań, a Twoje odpowiedzi będą nie tylko ważną informacją pod kątem diagnozy, ale i podstawą do wyboru odpowiednich testów diagnostycznych. Dzięki tej konsultacji diagnosta może dobrze się przygotować do dalszej pracy z Tobą.
- Następny krok to badania diagnostyczne w formie testów do wykonania. Nie spiesz się i spokojnie przemyśl każde zadane w nich pytanie, żeby udzielać jak najbardziej trafnych odpowiedzi. To właśnie one posłużą następnie do analizy wyników i postawienia diagnozy osobowości.
- Po wywiadzie i testach diagnosta opracuje wyniki wraz z ich dokładnym opisem, zaleceniami i opinią psychologiczną. Ostatnią wizytę planuje się mniej więcej tydzień po badaniach diagnostycznych, by na miejscu przekazać Ci gotowe dokumenty i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
Zdarza się, że diagnozę osobowości przeprowadza się podczas tylko dwóch spotkań. Najważniejsze, by pacjent wykonał testy diagnostyczne, a specjalista miał czas starannie je opracować. Nie potrzebujesz żadnego specjalnego przygotowania przed pierwszą konsultacją – wystarczy, że umówisz się na wizytę przez internet, telefon lub osobiście.
Kiedy warto umówić się na diagnozę osobowości?
Najprostszym powodem, dla którego warto zainteresować się diagnozą osobowości, jest chęć poznania i zrozumienia samego siebie. Dzięki dokładnej diagnozie możesz zwiększyć swoją samoświadomość, a także zacząć efektywnie pracować nad sobą. Jest to również niezwykle istotny krok dla osób zmagających się z różnego typu trudnościami o podłożu psychologicznym i psychiatrycznym. Zrozumienie własnej osobowości w takim przypadku może pomóc zrozumieć też źródło problemów i znaleźć skuteczne rozwiązania dla poprawy własnej jakości życia.
Gdy chodzi o leczenie depresji w Krakowie dysponuje placówką, w której najpierw zdiagnozujesz swoją osobowość, a potem zajmiesz się doborem nurtu psychoterapii czy odpowiedniej farmakoterapii. To zalecane rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy przyjmujesz środki farmaceutyczne od dłuższego czasu i nie przynoszą one pożądanych rezultatów. Kompletna opinia psychologiczna po diagnozie osobowości to spore ułatwienie przy doborze leków. Sprawdź ofertę Sensusmed – to między innymi dogłębna diagnoza osobowości czy neuroatypowości, psychoterapia ADHD w Krakowie w dwóch lokalizacjach, a także konsultacje psychiatryczne.