MATERIAŁ REKLAMOWY. Wprowadzenie w życie mechanizmów gwarantujących dzieciom bezpieczną zabawę, chroniących dorosłych użytkowników dróg i zabezpieczających korzystających z Internetu przed nieuczciwymi praktykami i ujawnianiem danych wrażliwych obywateli to tylko najważniejsze problemy, jakimi zajmowała się posłanka Róża Thun (Grupa Renew Europe) w upływającej kadencji Parlamentu Europejskiego. Prace w Parlamencie Europejskim w obszarze objęły także przyjęcie pakietu pomocy finansowej dla napadniętej przez Rosję Ukrainy.
Bezpiecznie w sieci
Zaproponowane poprawki do Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) wzmocniły ochronę danych w Internecie. Skorygowane przepisy chronią użytkowników przed nieuczciwymi praktykami, których dopuszczają się platformy internetowe mające największy udział w rynku, a jednocześnie wspierają innowacje w gospodarce cyfrowej.
Sztuczna inteligencja pod kontrolą
W związku z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji przygotowana została regulacja zakazująca wykorzystywania niektórych danych wrażliwych obywateli i wprowadzająca wysokie kary dla platform internetowych w wypadku niedostatecznej ochrony danych osobowych. Określono także katalog systemów sztucznej inteligencji stwarzających niedopuszczalne ryzyko, tj. stanowiących zagrożenie dla ludzi. Przykładowo, zakazem objęto wykorzystywanie zabawek aktywowanych głosem, które zachęcają dzieci do niebezpiecznych zachowań.
Bezpieczne samochody
Od lipca br. we wszystkich nowych samochodach obowiązkowe będą najnowsze systemy poprawiające bezpieczeństwo jazdy. Nowe prawo przewiduje wprowadzenie w nowych modelach samochodów niemal 30 systemów, wspomagających kierujących pojazdami i pomagających unikać sytuacji niebezpiecznych. Ich znaczenie porównywane jest do wprowadzenia w autach pasów bezpieczeństwa. Spodziewanym skutkiem tego rozwiązania jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych.
Chronimy dzieci
Zaproponowane przez Różę Thun poprawki do obowiązujących przepisów mają uchronić dzieci przed skutkami używania zabawek wykonanych z użyciem rakotwórczych substancji oraz przed negatywnym wpływem zabawek na psychikę dzieci. Odpowiadając na sygnalizowane zagrożenia, Parlament Europejski opowiedział się za zaostrzeniem przepisów, polegających m.in. na poszerzeniu listy zakazanych substancji o chemikalia, które mogą zakłócać gospodarkę hormonalną dzieci lub negatywnie wpływają na ich układ oddechowy. Kontrolę jakości zabawek ułatwi obowiązkowy cyfrowy paszport produktu zawierający wszelkie dane o nim.
Wsparcie dla walczącej Ukrainy
Program „Instrument dla Ukrainy” gwarantuje wschodnim sąsiadom Polski 50 mld euro na odbudowę i modernizację Ukrainy do 2027 roku. W przekonaniu, że bezpieczeństwo Polski i innych krajów UE jest ściśle związane z istnieniem wolnej Ukrainy Róża Thun poparła przyjęty mechanizm wsparcia, który zakłada pomoc dla tego kraju na lata 2024–2027 dostosowaną do bezprecedensowych wyzwań wynikających z wojny.
Raport o Pegasusie
Z inicjatywy Grupy Renew Europe w Parlamencie Europejskim utworzono także Komisję Śledczą ds. Pegasusa, która była reakcją na doniesienia o wykorzystaniu szpiegowskiego oprogramowania do bezpodstawnej inwigilacji osób. Europosłanka Róża Thun była koordynatorką grupy w ramach prac komisji.
Rekomendacje zawarte w raporcie komisji wskazują na konieczność wzmocnienia sądowej i instytucjonalnej kontroli nad działaniami służb specjalnych także na szczeblu UE.
Artykuł płatny sfinansowany przez Renew Europe.