O efektach wieloletniego remontu Zamku Pieskowa Skała w rozmowie z prof. Andrzejem Betlejem – dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jak zmienił się Zamek Pieskowa Skała – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu po zakończonym w tym roku wielkim projekcie modernizacyjnym: Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała?
Był to projekt niezwykle złożony. Podjęte przez nas działania i zrealizowane zadania są zauważalne nie tylko w sferze zabezpieczenia bezcennych zabytków, ale również – i przede wszystkim – odczuwalne dla naszych Gości, Zwiedzających. Wieloletni remont objął dziedziniec Zamku Pieskowa Skała, a także część pomieszczeń na parterze skrzydła południowego, gdzie powstała nowa wystawa Kultura Staropolska. Środki finansowe zostały przeznaczone również na konserwację kaplicy św. Michała Archanioła oraz bezcennych dzieł sztuki. Przeprowadziliśmy także specjalistyczne badania jakości powietrza wewnątrz Zamku w celu polepszenia konserwatorskich warunków bezpieczeństwa całego obiektu jak i muzealiów. Działania na rzecz opracowania optymalnej strategii ochrony dziedzictwa kulturowego zrealizowaliśmy dzięki współpracy z norweskim Partnerem Norskinstitutt for Luftforskning (NILU).
Co konkretnie zobaczymy, odwiedzając Zamek Pieskowa Skała?
Dzięki programowi KULTURA Mechanizm Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 przedstawiamy dziś zwiedzającym najważniejsze dzieła kultury staropolskiej w nowej odsłonie. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego. Nasi goście zwiedzą też odrestaurowaną kaplicę zamkową, która wygląda imponująco.
Dlaczego warto ją zobaczyć?
Warto niewątpliwie, ponieważ kaplica nie była wcześniej udostępniona. Na uwagę zasługuje też cały zbiór sztuki staropolskiej eksponowanej w Pieskowej Skale.
Co zobaczymy, zwiedzając wystawę Kultura staropolska?
Ekspozycja poprzez cenne zabytki i unikatowe pamiątki historyczne ukazuje bogactwo tradycji szlacheckich w kulturze staropolskiej. W czterech salach parteru, a także w kaplicy i krypcie usytuowanych w innej części zamku, zwiedzający mogą podziwiać zbiory malarstwa, złotnictwa, rzemiosła artystycznego i militariów. Wiele spośród zabytków ma unikalny charakter. Na szczególną uwagę zasługują galeria portretowa przedstawicieli rodziny Sapiehów, zespół cynowych XVII-wiecznych sarkofagów Sieniawskich z plastycznymi figurami zmarłych rycerzy na wiekach oraz kolekcja złoconych i srebrnych łyżek staropolskich.
Nowa wystawa, pięknie odrestaurowany obiekt, udostępnienie nowych przestrzeni to jednak nie wszystko, prawda?
Dzięki projektowi Wielokulturowa Rzeczpospolita Zamek Pieskowa Skała zyskał także nowy sprzęt i wyposażenie, w tym najnowocześniejsze narzędzia multimedialne służące do badania warunków przechowywania zbiorów i tworzenia aranżacji wystawy. Projekt, którego celem jest przede wszystkim zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego, obejmuje także szeroką ofertę edukacyjną. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nią na oficjalnej stronie i zaplanowania niejednej wizyty w Zamku Pieskowa Skała.
Zamek Królewski na Wawelu finalizuje projekt Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała. Zrealizowano dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz z budżetu państwa. Program KULTURA. Mechanizm Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Działanie 1: poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym Poddziałanie 1.1.: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego.
Przedruk za Dziennikiem Polskim.
Reklama