W tym przypadku określenie "wyjątkowy" jest jak najbardziej na miejscu. Wyjątkowi są bohaterowie, wyjątkowi autorzy, wyjątkowy cel. Przed Wami "Psi kalendarz literacki na 2020 rok”.
Reklama
Wyjątkowi są bohaterowie to Biała, Boberek, Czarcik, Czarny, Emil, Figo, Greg, Hutek, Ira, Jarzyna, Malaga, Mała, Okular, Szogun, Tor, Zola, Zorba czyli rezydenci Przytuliska dla bezdomnych psów Pani Magdy w Rytlowie, które czekają na adopcję.
Wyjątkowe są wiersze, które dzięki wsparciu Fundacji Miasto Literatury zostały opublikowane w kalendarzu. Są to bowiem nowe wiersze, które dla Bezdomniaków z Rytlowa napisali wspaniali poeci i wspaniałe poetki: Wojciech Bonowicz, Marta Eloy Cichocka, Krystyna Dąbrowska, Tomasz Goslar, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Jarosław Mikołajewski, Leonard Neuger, Joanna Oparek, Alicja Rosé, Michał Rusinek, Krzysztof Siwczyk.
Wyjątkowe są psie portrety, które wykonał Marcin Oliva Soto. Ale szczególnie wyjątkowy jest cel, który sprawił, że ten kalendarz powstał. Inicjatorzy akcji z Teatru Nowego Proxima chcą poprawić warunki, w jakich w Przytulisku w Rytlowie mieszkają najstarsze psiaki i zbudować dla nich nowe, dostosowane do ich potrzeb boksy.
Tomek Kirenczuk, pomysłodawca akcji:
Do Przytuliska w Rytlowie trafiliśmy trochę przez przypadek w styczniu 2019 roku. Pojechaliśmy tam z karmą zebraną w trakcie zeszłorocznej zbiórki organizowanej w Teatrze Nowym. I od razu zostawiliśmy tam kawał naszego serca. Magda Stojek, która stworzyła Przytulisko w Rytlowie jest prawdziwą heroską, która nie zostawia bez opieki i pomocy żadnego psiaka, a często trafiają do niej zwierzęta, które od człowieka zaznały wszystkiego, co najgorsze, które potrzebują czasu i miłości, żeby móc się nie bać...
Jeśli chcecie kupić "Psi kalendarz literacki na 2020 rok” i w ten sposób pomóc rozbudować rytlowskie przytulisko, wystarczy, że wpłacicie 33,33 zł na konto Stowarzyszenie Nadzieja na Dom 56 1600 1462 1019 8821 7000 0002 z dopiskiem „darowizna dla Rytlowa 2020” i prześlecie potwierdzenie przelewu wraz z adresem, na który chcecie otrzymać kalendarz na: psikalendarz2020@gmail.com Wysyłka kalendarzy rozpocznie się 13 stycznia.
Kalendarz powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób, które swoją pracę wykonały za darmo. Marcin Oliva Soto: psie portrety, Prince Negatif: projekt i skład kalendarza. Olga Brzezinska Beata Czajkowska i Fundacja Miasto Literatury: literacka część psiego kalendarza. Tomek Kirenczuk i Dana Bień: pomysł i praca dla bezdomniaków.
Wiersz na styczeń
Leonard Neuger
Psu na budę
Ze spuszczoną głową, powoli
schodzi piesek, a schodzi bez woli.
Idzie wolno, chód jego ostrożny:
łapa w łapę. Choć jest czworonożny
każda łapa dla niego się liczy,
bo świat wokół groźnie tajemniczy.
Schodzi wolno w pogoni za schronem
i po polsku wciąż merda ogonem,
jakby kość jakąś smaczną obgryzał.
I szczęśliwy: pies mu mordę lizał,
jak należy, jak z dziada pradziada
i jak lizać po prostu wypada.
Teraz zwalnia, wylicza swe kroki,
bo spadają na niego uroki:
te najgorsze, prościutko od zła,
nie na darmo: jak ulał na psa.
Więc już więcej nie węszy za schronem,
i już merda z francuska ogonem:
merde, merde, merde. Ale z lęku się miota
jak w nieszczęściu każdy poliglota.
Od jak dawna nasz piesek tak schodzi?
Od dziesiątków lat.
Dokąd od dziesiątków lat tak schodzi?
W pieski świat,
ogromny i zły.
Na co schodzi?
Na psy!
Reklama