Jest wielkości orzecha włoskiego czy kasztana. Gdy działa prawidłowo, mężczyźni nie zwracają na niego uwagi. Ale z wiekiem gruczoł krokowy może przysporzyć problemów zdrowotnych. Najpoważniejszym jest rak prostaty. Szanse w walce z nim znacząco zwiększa robot chirurgiczny da Vinci.
Reklama
Gruczoł krokowy należy do układu moczowo-płciowego, a jego funkcją jest trzymanie moczu, produkcja wydzieliny wchodzącej w skład spermy oraz wyprowadzenie spermy z cewki moczowej.
Po czterdziestym roku życia warto mieć prostatę pod kontrolą. W tym wieku wizyta u urologa jest dobrą praktyką dla każdego mężczyzny, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się choroby onkologiczne. Wczesne wykrycie raka prostaty daje szansę na całkowite jego wyleczenie.
Są różne metody chirurgicznego leczenia, a wsparcie robota da Vinci daje pacjentom dodatkowe korzyści i szanse na szybki powrót do aktywności. Chirurgia robotyczna to bardzo precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi, co przekłada się m. in. na mniejszy ból po operacji, mniejsze ryzyko infekcji, niewielkie blizny i szybszą rekonwalescencję.
Reklama
Od niedawna także w Polsce urolodzy mają możliwość pracy przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci. Doktor Paweł Wisz z krakowskiego Szpitala na Klinach jest specjalistą europejskiej klasy z zakresu urologii robotycznej.
Jak usuwa się tkanki nowotworowe operując robotem da Vinci? Dlaczego takie zabiegi znacząco podnoszą szansę na zachowanie funkcji układu moczowego i funkcji seksualnych? A także wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o badaniu prostaty, ale wstydzicie się zapytać, usłyszycie w rozmowie z doktorem Pawłem Wiszem.