Grzegorz Kmita, Magdalena Chuderska, Agata Kowalska, Pigment s.c. Tomasz Marzec, Jolanta Stelmach oraz Fundacja ZIKO dla Zdrowia - oto laureaci konkursu Filantrop Krakowa. Już od 21 lat w ten sposób miasto docenia osoby, instytucje i firmy szczególnie zaangażowane w niesienie pomocy potrzebującym.
Reklama
Czym zasłużyli się tegoroczni laureaci?
Agata Kowalska - radca prawny i partner w kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy jest współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia Piękne Anioły.
Stowarzyszenie pomaga dzieciom z ubogich rodzin przede wszystkim przez gruntowne remontowanie ich pokoi. Wszystko to podyktowane jest potrzebą stworzenia dzieciom elementarnych warunków dla prawidłowego rozwoju.
Fundusze na remonty pozyskiwane są od sponsorów instytucjonalnych i prywatnych, a Agata Kowalska inicjuje także rozmaite wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym, podczas których zbierane są środki na działalność.
Lauretka podkreśla, że jej ulubiony efekt pracy to zarażanie pomaganiem innych. - To jedyny dobry wirus, chociaż bardzo zaraźliwy - stwierdza.
Reklama
Grzegorz Kmita od ponad 40 lat bezinteresownie angażuje się w wydarzenia sportowe i charytatywne prowadząc m.in. Nowohucką Akademię Sportu Wanda Kraków.
Magdalena Chuderska od lat zaangażowana jest w propagowanie badań profilaktycznych, w niesienie pomocy pacjentom chorym onkologicznie, a także ich rodzinom. W ubiegłym roku była inicjatorką szeregu akcji przeciwcovidowych.
Poszukiwała i zamawiała materiały potrzebne do uszycia maseczek, angażowała grupy krawcowych, organizowała transporty do krakowskich szpitali i hospicjów. W sumie przekazała ponad 35 tys.: maseczek, przyłbic, fartuchów flizelinowych
Również Pigment s.c. Tomasz Marzec, Jolanta Stelmach wspiera inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia. Ponadto firma włącza się w inicjatywy aktywizujące osoby starsze. Bierze też udział w akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt i ochrony środowiska.
Reklama
Kolejny laureat, Fundacja ZIKO dla Zdrowia przekazała z kolei znaczące darowizny na potrzeby walki z pandemią dla trzech krakowskich szpitali, wsparła kilkadziesiąt organizacji i instytucji.
Tytuł Filantropa Krakowa został ustanowiony przez Radę Miasta Krakowa w 2000 roku. W konkursie wyłaniani są laureaci w dwóch kategoriach: najciekawsza forma i efektywność filantropii oraz wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub instytucjom.
Tytuł przyznaje prezydent Krakowa na wniosek komisji Bractwa Filantropii. Kandydata do tytułu może zaproponować każdy mieszkaniec miasta, firma czy organizacja, przy czym zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatem.