Kraków łączy się z pogrążonym w smutku Gdańskiem po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza. Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa wiszą flagi miejskie z kirem, a na czas ogłoszonej przez prezydenta RP żałoby narodowej zaplanowano inne symboliczne gesty solidarności z gdańszczanami.
Żałoba narodowa będzie trwać od piątku, od godz. 17.00 do soboty, do godz. 19.00 – to jest od momentu wyprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta. W jej trakcie na budynku magistratu pojawiła się flaga państwowa przepasana kirem. O godz. 12.00, po hejnale z Wieży Mariackiej zabrzmiał utwór „The Sound of Silence”. Krakowianie i goście spotkali się na Rynku i wspólnie pożegnali zmarłego w tragicznych okolicznościach Pawła Adamowicza.
Od piątku, od godz. 10.00 na parterze Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 została wystawiona księga kondolencyjna. Jako pierwszy wpisał się do niej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a później mogli to zrobić wszyscy, którzy nie brali udziału w uroczystościach pogrzebowych, a chcieliby w szczególny sposób pożegnać śp. Pawła Adamowicza. Ten wyjątkowy znak pamięci o zmarłym zostanie przesłany do Gdańska.
Od piątkowego popołudnia na wieży ratuszowej wisi flaga z napisem „Kraków myślami z Gdańskiem”. To samo hasło jest wyświetlane na TAURON Arenie Kraków (w piątek w godz. 15.30-22.00, w sobotę w godz. 9-19) oraz w autobusach i tramwajach. Ponadto w piątek i sobotę na pojazdach KMK zostały umieszczone flagi państwowe z kirem.
W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę barwami Gdańska zaświeciły się Centrum Kongresowe ICE Kraków, kładka o. Bernatka, Pawilon Wyspiańskiego, wieża ratuszowa i estakada tramwajowa Wielicka-Lipska.