Specjaliści z całego świata są zainteresowani aplikacją opracowaną przez krakowskich kardiologów i informatyków.
Reklama
Choć, by sprawę przedstawić precyzyjnie, oprogramowanie najbardziej przydaje się jeszcze przed zabiegiem. Dzięki stworzonemu pod Wawelem systemowi chirurg może sobie dokładnie obejrzeć serce pacjenta, zanim otworzy jego klatkę piersiową.
Na podstawie obrazu z tomografii komputerowej tworzony jest trójwymiarowy model serca. Lekarz ogląda go za pomocą gogli rozszerzonej rzeczywistości HoloLens (technologia Microsoftu). Chirurg przed operacją może „przećwiczyć” zabieg. Może też, w czasie rzeczywistym, skonsultować przypadek ze specjalistami na całym świecie. Podczas samego zabiegu gogle też się przydają. Po ich założeniu można zobaczyć dokładny obraz serca sprzed operacji i ominąć ewentualne komplikacje.
Rewolucyjne oprogramowanie powstaje w Krakowie. Za rozwiązania informatyczne odpowiada firma MedApp, medyczną stroną projektu zajmują się kardiolodzy pod wodzą profesora Dariusza Dudka, przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii CM UJ i kierownika Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. System został zaprezentowany rok temu, na kongresie New Frontiers in Interventional Cardiology, od tej pory kilkakrotnie był już wykorzystany nie tylko w krakowskich salach operacyjnych. Zainteresowani oprogramowaniem są specjaliści z zachodniej Europy i Ameryki.
Prof. Dariusz Dudek:
System podpowiada, w którą stronę iść, gdzie szybciej, gdzie wolniej, pokazuje pułapki, tak aby ten zabieg był po prostu szybszy i bezpieczniejszy. To jest pierwszy projekt medyczny na taką skalę, żeby ułatwiać prowadzenie zabiegów. Tak, jak dzisiaj jest wszędzie echokardiografia, tomograf komputerowy, rezonans, to to będzie obowiązująca technologia za kilka lat.