Dobre sąsiedztwo staje się coraz rzadsze, a na nowych miejskich osiedlach często po prostu nie znamy sąsiadów. Tymczasem silne więzi sąsiedzkie dają poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić, żeby w bloku czy na osiedlu dobrze ze sobą żyć, wspierać się i dzielić dobrą energią? Odpowiedź znajdziecie w sobotnie popołudnie na Osiedlu Na Kozłówce.
Reklama:
Miejsce Aktywności Mieszkańców (MAM) to przestrzeń, w której mieszkańcy Osiedla Na Kozłówce mogą spotykać się, współpracować i realizować różnorodne inicjatywy. To projekt realizowany przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Miasto Kraków, które wspólnie dążą do tworzenia i wspierania aktywnych, zintegrowanych społeczności lokalnych.
MAM stanowi centrum życia sąsiedzkiego. To tutaj od trzech lat organizowane są warsztaty, spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Jego misją jest integracja i aktywizacja społeczności poprzez wspieranie kreatywności, wymianę doświadczeń oraz budowanie silnych więzi międzyludzkich.
To jednak nie to samo, co tradycyjny dom kultury, który przedstawia swoją ofertę chętnym z niej skorzystać. W MAM-ie mieszkańcy tworzą ofertę dla mieszkańców.
Takie działania rozwijają poczucie wspólnoty i wspierają lokalne talenty.
Dlaczego potrzebujemy sąsiedzkich więzi
Budowanie więzi sąsiedzkich jest kluczowe dla tworzenia silnych, zintegrowanych społeczności. Kiedy sąsiedzi znają się nawzajem i współpracują, łatwiej jest rozwiązywać problemy, wspierać się w trudnych chwilach i cieszyć się wspólnymi sukcesami. Silne więzi sąsiedzkie prowadzą do większego poczucia bezpieczeństwa, ponieważ ludzie są bardziej skłonni zwracać uwagę na dobrostan swoich sąsiadów i reagować na wszelkie zagrożenia.
Aktywna społeczność sąsiedzka sprzyja również tworzeniu inicjatyw, które podnoszą jakość wspólnego życia. Regularne spotkania, warsztaty i wydarzenia kulturalne organizowane w takich miejscach jak MAM, przyczyniają się do rozwijania talentów, wymiany pomysłów i budowania wspólnego kapitału społecznego.
Dzięki temu osiedla stają się bardziej przyjazne, dynamiczne i otwarte na nowe wyzwania. W efekcie, codzienne życie mieszkańców staje się bardziej satysfakcjonujące, co pozytywnie wpływa na ogólną jakość życia w społeczności.
MAM działa w Krakowie już 3 lata
W sobotę 31 sierpnia będzie okazja, żeby celebrować sąsiedzkość i cieszyć się nią. Miejsce Aktywności Mieszkańców na Osiedlu Na Kozłówce 25 zaprasza na swoje 3 urodziny.
Reklama
Rozpoczną się one o godzinie 15:00 niespodziankowymi warsztatami, prowadzonymi przez sąsiadów. Na 17:00 zaplanowana jest część oficjalna, a więc: tort, życzenia, koncert i potańcówka
Będzie to doskonała okazja, żeby zobaczyć i dowiedzieć się, jak takie miejsce stworzyć na swoim osiedlu.
Imponujące liczby
Przez trzy lata działalności MAM-u przewinęło się przez to miejsce 16 tysięcy osób, odbyło się blisko 1700 spotkań, warsztatów i wydarzeń, a 32 imprezy przedświąteczne i plenerowe zgromadziły łącznie około 1000 osób.
Były to m.in. cykliczne wymianki czy wyprzedaże garażowe, także obchody nietypowych świąt, jak Dzień Kota i Dzień Sąsiada.
Na Osiedlu Na Kozłówce 25 sąsiedzi uczyli sąsiadów języków, pomagali Ukrainie, bawili się rękodziełem, grali w szachy i cymbergaja, tańczyli, grali, śpiewali, sadzili kwiatki, a do tego kibicowali rekordowi świata w nordic walking. Mieszkanka osiedla, Blanka, pobiła go dystansem 162,724 km, które przeszła w 36 godzin!
Jednak to, co najważniejsze i niemierzalne liczbami, to ludzie! Możecie ich poznać w najbliższą sobotę.