W głównej siedzibie Ośrodka Kultury Norwida na os. Górali 5 ustawiona zostanie rzeźba “Norwid”. Uroczyste odsłonięcie wykonanego w patynowym brązie popiersia autorstwa Stanisława Bracha jest planowane na 24 września tego roku, na dzień urodzin poety Cypriana Kamila Norwida.
- Rzeźba podkreśli, że Norwid jest ponadczasowym Sztukmistrzem i jest ważny dla lokalnej społeczności - mówi portalowi Life in Kraków Jadwiga Bryś, kierowniczka Działu Promocji Ośrodka i dodaje, że będzie to wstęp do obchodów 70-lecia placówki i 30-lecia nadania jej imienia Norwida, które przypadają w 2025 r.
Rzeźbę zobaczą wszyscy odwiedzający Ośrodek, udający się do biblioteki, kina Sfinks czy na wystawy. Odsłonięciu popiersia będą towarzyszyć wydarzenia, promujące rzeźbę z wykorzystaniem jej kopii dotykowej i audiodeskrypcji.
– Umieszczenie wysokiej jakości rzeźby Patrona w przestrzeni Ośrodka podniesie jej jakość estetyczną i będzie budować wspólnotę, integrując wokół postaci społeczność – zespół naszej instytucji oraz uczestniczki i uczestników naszej oferty zajęć. Rzeźba podkreśli, że Norwid jest ponadczasowym Sztukmistrzem i jest ważny dla lokalnej społeczności - tłumaczy Jadwiga Bryś, kierowniczka Działu Promocji Ośrodka. Dofinansowanie na zakup rzeźby pochodzi z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024”.
Ośrodek Kultury Norwida dostał też finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu wyposażone i doposażone zostaną: pracownia działań młodzieżowych, przestrzeń programu Laboratorium Odporności Kulturowej; przestrzenie wytychnieniowe w trzech budynkach instytucji (Siedziba Główna, os. Górali 5, ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4, Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14).
Reklama
– Naszą radością oraz celem będzie stworzenie w domu kultury przestrzeni dla dobrego i uważnego spotkania, o walorach edukacyjnych, ale zarazem wytchnieniowych i „terapeutycznych", adresowanych do odbiorczyń i odbiorców oferty programowej, jak i kadr kultury zaangażowanych w jego codzienne życie i działania. Zaplanowane działania przyczynią się do zwiększenia potencjału edukacyjno-animacyjnego instytucji i jego oddziaływania na społeczność lokalną - podkreśla kierowniczka Działu Promocji Ośrodka.
Minister kultury dofinansował także projekt Wyjątkowych Historii Dostępnych, w którego programie znajdzie się szereg działań skierowanych do dzieci, rodziców, opiekunów i opiekunek – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Projekt ma wzmocnić ich poczucie bezpieczeństwa i dodać odwagi do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Pozwoli też na uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej osób z otoczenia dziecka. w tym rodziców, nauczycieli, nauczycielek, animatorów i animatorek kultury.
Ośrodek Kultury Norwida planuje też… dziecięcą rewolucję artystyczną, która będzie się wiązała się z „przewrotem” w myśleniu o dzieciach jako wyłącznie odbiorcach i odbiorczyniach sztuki.
- Aktualizujemy program, harmonogram oraz formalizujemy umowę – o szczegółach będziemy na bieżąco informować i sami nie możemy się już doczekać spotkań wokół projektu. Otrzymanie grantu oznacza otrzymanie finansowania na działania, które zostały opisane przez autorów i autorki projektu - zapowiada Jadwiga Bryś.
Nowohucka placówka jest Instytucją Kultury Miasta Krakowa. Jak informuje jej strona internetowa - towarzyszy Nowej Hucie i jej mieszkańcom niemal od samego początku. „Swoimi działaniami inspiruje, wzmacnia potencjał i wzajemne więzi nowohucian oraz poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. Jej oferta powstaje przy współpracy i w oparciu o potrzeby społeczności lokalnej. Czerpiąc z potencjału Nowej Huty uczestniczymy w budowaniu jej pozytywnego wizerunku i rozwijamy kapitał kulturowy”.