Comber to średniowieczna ludowa zabawa zapustna, która odbywała się aż do połowy XIX w. Comber w Krakowie organizowały przekupki – głównie z Czarnej Wsi, Łobzowa i Nowej Wsi. W najlepszych okresach brało w niej udział do 10% mieszkańców miasta, czyli parę tysięcy osób. Muzeum Krakowa chce ożywić tę tradycję.
Reklama
Jak przypomina Muzeum, o combrze zachowały się źródła głównie wśród XIX-wiecznych pisarzy. Najstarsze przekazy pochodzą z dworu Jana III Sobieskiego.
"Dziś ta karnawałowa zabawa kobiet – startująca ze Starego Kleparza, a kończąca się na Rynku Głównym – odnawia, przypomina, rozpoznaje i utrwala pozytywne doświadczenia starej tradycji" - podkreślają organizatorzy. W minioną sobotę muzyka i zabawa wypełniły Stary Kleparz. Ale to nie koniec zabawy.
We wtorek 6 lutego (wtorek), w godz. 16.45 - 19:15 oraz 10 lutego o godz. 12:00 w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa / Muzeum Krakowa, ul. Szpitalna 21 odbędą się specjalne warsztaty.
Spotkania będą zawierały pogadankę o ostatkowych zwyczajach ludowych z wyszczególnieniem Regionu Krakowskiego, wspólne stworzenie wizerunku grupy oraz samodzielne zaprojektowanie i wykonanie kostiumu w myśl upcyklingu. Wszystko po to, by dołączyć w powstałych przebraniach do barwnego korowodu podczas finału Babskiego Combra 10 lutego 2024.
9 lutego, w piątek zaplanowano "Śpiewy i tańce combrowe" w Pałacu Krzysztofory / Muzeum Krakowa. Swoje trzy piękne kobiece energie połączą znów Kasia Chodoń, Asia Łucja Cichoń i Żaneta Seweryn
Natomiast 10 lutego (w sobotę) o godz. 12:00 – wystartuje finałowy korowód ze Starego Kleparza na Rynek Główny.