Do Krakowa sprowadzono wyjątkowe klejnoty ze słynnego skarbu ze Środy Śląskiej. Od wtorku będzie można je podziwiać na Wawelu wraz z innymi unikatowymi wyrobami rzemiosła artystycznego z czasów panowania w Polsce dynastii piastowskiej.
Reklama
Ponad 50 bezcennych dzieł sztuki zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy. To materialne symbole epoki związane z pierwszymi polskimi władcami i kulturą chrześcijańską, w tym unikatowe klejnoty ze słynnego skarbu ze Środy Śląskiej oraz wszystkie zachowane złotnicze fundacje króla Kazimierza Wielkiego.
Wystawa na Wawelu "Skarby epoki Piastów" to element obchodów 700 lecia koronacji króla Władysława Łokietka, która przypada 20 stycznia.
Wydarzenie to otworzyło nową kartę w dziejach Polski. Zakończył się ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniło się długo oczekiwane odrodzenie Królestwa. Wobec okoliczności politycznych, szczególnie czeskich pretensji do polskiego tronu, książę Władysław zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce sakry królewskiej nie Gniezno, lecz Kraków. Od tego czasu kościołem koronacyjnym stała się katedra na Wawelu.
Wystawę będzie można oglądać od 21 stycznia do 19 kwietnia.
Reklama