Tworzyli unikatowe wielkoformatowe, ceramiczne mozaiki, między innymi tę najsłynniejszą w dawnym hotelu Cracovia. Dziś ich dzieła są na nowo odkrywane, a miasto postanowiło ich docenić, nazywając ich imieniem skwer w Przegorzałach.
Helena i Roma Husarscy to niezwykła para artystów. Poznali się w czasie studiów w krakowskiej ASP. W latach 50 XX w. na terenie rodzinnej posiadłości w Przegorzałach założyli pracownię, w której opracowywali eksperymentalne metody wykorzystania ceramiki w rzeźbie. Byli wynalazcami piropiktury – techniki dekoracyjnej zwanej popularnie „malarstwem ogniowym”.
Do ich najsłynniejszych krakowskich dzieł należą mozaiki „Miasta” w dawnym hotelu Cracovia czy „Jeźdźcy” i „Biegacze” na fasadzie KS Korona. Dekoracje ich autorstwa znajdują się również m.in. w warszawskich Łazienkach, w muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w Chrzanowie, Kielcach i Tarnowie.
Dziś stworzone przez nich wielkoformatowe mozaiki ceramiczne są na nowo odkrywane i doceniane przez kolejne pokolenia miłośników sztuki okresu PRL-u.
W sobotę odbyła się uroczystość nadania imienia Heleny i Romana Husarskich skwerowi w Przegorzałach położonemu u zbiegu ul. Jodłowej, Księcia Józefa i Skibowej.
Reklama
Była okazja na spotkanie z twórczością artystów. Opowiedziała o nich Bożena Kostuch – doktorka historii sztuki, kustoszka Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki XIX i XX wieku, autorka książek popularyzujących wiedzę na ten temat.
Ilustracją do opowieści o Husarskich jest plenerowa wystawa fotograficzna. Było także zwiedzanie pobliskiego kościoła pw. Chrystusa Króla, w którym można oglądać zaprojektowane przez Husarskich oryginalne dekoracje ceramiczne.